CiddiGazete- Geçen yıl olduğu gibi bu sene de üniversite öğrencileri barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. AKP hükümeti yeterli yurt inşa etmek yerine, üç kişilik odaların kapasitesini ranza sistemiyle altı kişi yaparak çözmeyi tercih etti. Yurtlardaki ortak kullanım alanları da bu doğrultuda tamamen yok edildi.

ÖĞRENCİLER BALIK İSTİFİ!

Sakarya Üniversitesi'nde eğitim gören matematik bölümü öğrencisi S.A., sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Sakarya'da kaldığı KYK yurdundaki, barınma sorununa dikkat çekti.

S.A., "Geçen yıllarda odalarımız 3 kişilikti ama bu yıl üniversite sınavındaki barajın kalkmasından dolayı üniversitelere kayıt oranları fazlasıyla arttı. Bu yüzden yurt odalarımız 6 kişilik oldu. Özel alanlarımız zaten kısıtlıyken tamamen yok oldu resmen" ifadelerini kullandı.

"MASALARIMIZI İKİ KİŞİ KULLANACAKMIŞIZ"

"Bugün aldığım bir habere göreyse kullandığımız kişisel masalarımızı iki kişi olarak kullanacakmışız" diyen S.A., sıkıntılarını şöyle aktardı:

- Vize ve finallerimiz çoğunlukla aynı zamanda oluyor ve bir masada iki kişi çalışmamız imkansız. Yurt kapasitemiz yaklaşık olarak iki bin kişi ve buna rağmen yemekhanede saatlerce sıra bekliyorduk. Şimdi bu kapasite iki katına çıkarken yemek sırası inanılmaz derecede uzayacak.

KPSS'de sorular yine aynı çıktı KPSS'de sorular yine aynı çıktı

- Sıra beklemeyi problem etmesek bile yemek yemek için belirli bir süremiz var ve nasıl zaman yetiştireceğiz. Devletin yurdunda çalışan sayısı yetersiz olduğu için bu sıra oluşuyor zaten. Umarım gereken yapılır.

- Üstüne yaz okulunda bizden 800 TL aldılar ama dönem içinde yurt ücretini 450 TL yaptılar ve geçen yılda en son fiyat 450 TL idi.