CiddiGazete- Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun 18 Aralık 2002'de evinin önünde öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında MİT operasyonuyla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen eski özel kuvvetler elemanı Nuri Gökhan Bozkır'ın savcılık ifadesinde, o dönem üst düzey rütbede bulunan bir ismin 2002 Kasım ayı ortalarında kendisini çağırarak, örtülü bir görev kapsamında Hablemitoğlu'nu hedef olarak bildirdiğini ve kendisinden Portakal Çiçeği Sokak'ta keşif yapmasını istediğini anlatmıştı.

Soruşturma kapsamında 2002 yılında MAK Alay Komutanı olan FETÖ'nün Ergenekon kumpas sürecinde 5 yıl tutuklu kalan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın emir subayı Mehmet Narin'in gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınarak tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Hablemitoğlu'na yönelik suikastı gerçekleştirdiği iddia edilen isimlere yönelik şafak vakti operasyon düzenlendi. O dönem Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görev yapan MAK Alay Komutanı Levent Göktaş, birimde çalışan Tarkan Mumcuoğlu, İstihbarat Şube Müdürü Fikret Emek, Tan Dervişoğlu, Altan Bora, Bülent Kutsal, Kamil Metin, Memiş Aytekin ve Osman Tuncer hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Eski özel kuvvetler mensuplarına yönelik operasyonun savcılık ve emniyetin istihbarat birimlerinin desteğiyle çok detaylı inceleme, alınan ifade ve analizleri sonrasında gerçekleştirdiği öğrenildi.

Eylemin Galatasaray-Ankaragücü Türkiye Kupası 3. tur maç saatinde yapıldığı, şehrin sakin olması nedeniyle özellikle bu saatin seçildiği öğrenildi. Zanlıların gözaltına alınmasının ardından tetiği kimin çektiğinin netlik kazanması bekleniyor.

LEVENT GÖKTAŞ KİMDİR?

"Karapara aklamak" ve "dolandırıcılık" suçlaması ile ABD'de hakkında dava açılan ve Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte anılan Kıraça Holding'in kurucusu İnan Kıraç, "Korkmaz'ın kendisinden 45 milyon dolar istediğine" dair iddialar karşısında kritik isim olarak avukatı Mustafa Levent Göktaş'ı işaret etmişti.

Öte yandan SBK Holding, Silcolux şirketi vasıtasıyla Kıraça Holding ve Karsan'daki hisselerini İnan Kıraç hesabına avukatı Mustafa Levent Göktaş'a devretmişti. Göktaş ise devir işlemine ilişkin yaptığı açıklamada, "Sezgin Baran Korkmaz ve İnan Kıraç karşılıklı alacaklar için icra takibi başlatmıştı. Daha sonra uzlaşarak bu icra takip işlemini karşılıklı olarak kaldırdık. Yapılan anlaşmayla da Sezgin Baran Korkmaz sahibi olduğu Silcolux şirketinin Kıraça Holding ve Karsan'daki hisselerini İnan Kıraç'a devretti. Yani Kıraça Holding ve Karsan'ın yüzde 100 hisseleri İnan Kıraç'a geçmiş oldu" demişti.

Son dönemde ise Necip Hablemitoğlu suikastında adı geçmeye başlayan Göktaş, verdiği demeçte Başbakan Abdullah Gül'e MİT Müsteşar Yardımcılığı görevi için CV vermek istediğini, ancak görüşemediğini söylemişti.

Öte yandan Bozkır'ın Hablemitoğlu'nun ölüm emrini verdiği ifadesine "Bu olayın uzak yakın benle hiç ama hiç bir ilgisi yok. Ben kendisinin kim olduğunu bile öldükten sonra öğrendim. Ben şerefli onurlu bir Türk subayıyım bunu herkes bilir. Bunu yapacak ya da yaptıracak kişi şerefsiz onursuz biri ya da birileridir. FETÖ işi olduğu aşikardır. Yakın zamanda gerçek ortaya çıkar" cevabını vermişti.