CiddiGazete- Leyla Zana, Batman'da partililere seslendi. Burada yaptığı konuşmada laf atan bir kişiyle ufak çaplı bir tartışma yaşandı. Leyla Zana, Kürtçe yaptığı konuşmada provokasyon iddiasında bulundu.

Leyla Zana 8 yıl sonra geçen ay verdiği ilk röportajda "Erdoğan artık çözüm sürecini dondurucudan çıkarmalı" demişti. Zana, bu röportajında 2013'teki "çözüm süreci"nde görüşmelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan olmadan yürütülmesini isteyenler olduğunu belirterek "çözüm süreci" ile ilgili, "yeni bir süreç" için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sayın Cumhurbaşkanı 'süreci dondurucuya kaldırdım' diyor. Artık miadı geçmek üzere, bence dondurucudan çıkarıp bu işi esastan ele almak gerekiyor" çağrısı yapmıştı.

Zana bu açıklamalarında "Bu sorunu Öcalan'sız ve Erdoğan'sız çözmek isteyenler, 'Bu işi kendi aramızda çözeriz' diyenler oldu. Dünya kadar risk göğüsleyeceksiniz ve kimileri sizleri bu işin dışında bırakarak yol almak isteyecekler. Kabul eder miydiniz? Zor. Bu kadar net. Bunu ilk defa duyuyorsunuz değil mi?

TÜGVA ve Ensar'a protokol şoku TÜGVA ve Ensar'a protokol şoku

Bunu bazılarının yüzüne vurduğum için bu rahatlıkla söylüyorum. Kişilerin adını vermeyeceğim. AKP'nin içindekiler bana dediler ki, 'Biliyor musunuz sizinkiler Öcalan'ı dışlamak için bu süreci bozdular.' Ben de döndüm dedim ki, 'Ben başka bir şey daha biliyorum. Siz de Erdoğan'sız bu işi götürmek istediğiniz için süreç bozuldu.' Tek bir cevap alamadım. Karşımdaki sustu" ifadelerini kullanmıştı.

"SELOYA ÖZGÜRLÜK"

Öte yandan Dem Parti Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Kars mitinginde de sözleri sık sık "Selo'ya özgürlük" sloganlarıyla kesildi.