Araç ithalatında yeni düzenleme Araç ithalatında yeni düzenleme

CiddiGazete- Milyonlarca memur ve emeklileri ilgilendiren ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Eylül ayında enflasyon yüzde 3,43 artarken, yıllık bazda yüzde 61,36 oldu. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ

Bu oran memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan memur ve memur emeklileri bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak. Ekim sonu itibarıyla bu rakam yüzde 23'ü aşmış durumda. Net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisi ile belli olacak. Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise durum farklı. Bu kapsamdaki emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zam almaya hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında açıklanan 3 aylık verilere göre zam oranı yüzde 29,41 oldu. Kasım ve aralık aylarına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

REFAH PAYI TARTIŞMALARI

4 Ocak 2024 tarihinde açıklanacak enflasyon oranı ile zam oranları kesinleşecek. Hükümetin enflasyon farklarının üzerine refah payı ekleyip eklemeyeceği belli değil.

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program'da (OVP) yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak öngörülmüştü. Enflasyon oranı ekim sonu itibarıyla yüzde 61,36 oldu. Kesin rakam kasım ve aralık verileriyle netleşecek. (NTV)