CiddiGazete- Havuz medyasının "memura, emekliye en az yüzde 50 zam yapılacak" yalanı, yüzde 30'lik artışın açıklanmasıyla çöp oldu. Algı yayınından vazgeçmeyen havuz medyası, şimdi de emekli ikramiyelerini "müjde" diye satmaya başladı.

Muhalefetin "her bayram bir maaş ikramiye" çıkışının ardından emekliye 1000 TL çıkartabilen AKP'nin ekonomi yönetimi, yıllar sonra yine "büyük zam" nidalarıyla emekli ikramiyesini bin 100 TL yaptı.

Havuz medyası, şimdi de adeta "ebcet" hesabıyla emekli ikramiyelerini şişiren hesapları yaymaya yöneldi.

Bugün AKP'ye yakın bir yayın organında, "14 Mayıs tarihi emeklileri heyecanlandırdı! Bayram ikramiyeleri için 2 bin 860 TL iddiası..." ifadesi yer aldı.

GERÇEK, HABERİN İÇİNE GİZLENDİ!

Haberde şu ifadeler kullanıldı: Ramazan Bayramı bu yıl 21 Nisan-24 Nisan arasında olacak. Bayrama 2,5 ay kala emeklilere verilecek ikramiye miktarı şimdiden gündem olmaya başladı. 2023 yılının ilk 6 ayı için yapılan emekli maaş zammının ardından 'İkramiyeler ne kadar olacak?' sorusuna yanıt aranmaya başladı.

Emeklilere bayram ikramiyesi konusunda yasal bir düzenleme yok ancak emekliler 2018 yılından bu yana düzenli olarak bayramlardan önce ikramiye alıyor.

GEÇEN YIL EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ BİN 100 TL'YDİ

Geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde bin 100 TL ikramiye ödemesi yapılmıştı.

YÜZDE 30'LUK ZAM GÜNDEMDE: 2 BİN 860 TL

Benzin ve motorine bu kez indirim geldi Benzin ve motorine bu kez indirim geldi

TV100'de yer alan habere göre; eğer emekli maaşlarına yapılan yüzde 30'luk zam bayram ikramiyelerine de uygulanırsa söz konusu tutar bin 430 TL'ye yükselecek. Kurban Bayramı'yla birlikte 2023 ikramiye tutarı toplamda 2 bin 860 TL olacak.

Bu tutar konusunda ise emeklileri umutlandıran bir takvim söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz. Bu imtihandan da AK Parti'nin başarıyla geçmesini sağlamak hepimizin sorumluluğundadır" demişti.

İKİ BAYRAM İKRAMİYESİNİ TEK İKRAMİYE GİBİ SATIYORLAR

Bayram ikramiyelerine zam yapılması henüz hükümetin gündeminde yok. Seçim yaklaşıp hasar tespiti netleşince ikramiyelere de zam gündeme gelebilir. Ancak, havuz medyasının şimdiden başladığı "emekli ikramiyelerine zam" algısında da kullanılan rakam, iki bayram ikramiyesini birleştirip tek seferde alınan paraymış gibi pazarlama kabiliyeti...