Medya patronuna dava

Show Radyo, Radyo Viva, Yeni Birlik gazetesi, Bizimev TV ve TV100’ün sahibi, şarkıcı Ebru Yaşar’ın eşi Necat Gülseven vergi kaçırmak iddiasıyla dava açıldı

Medya patronuna dava

Radyo, TV ve gazete sahibi, şarkıcı Ebru Yaşar’ın eşi Necat Gülseven hakkında, sahte fatura düzenleyerek vergi kaçırmaktan dava açıldığı ortaya çıktı. Gülseven, işsiz kişiler adına devrettiği şirketleri kullanarak çok sayıda sahte fatura düzenlemekle suçlanıyor. Gülseven’e yönelik hazırlanan iddianamede 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Gülseven hakkındaki bir suç duyurusunda da ağır suçlamalar yer aldı.

EBRU YAŞAR İLE GÜNDEME GELDİ

Diken’den Ali Çiçek’in haberine göre, Ebru Yaşar ile ilişkisi sonrası ismi sıklıkla gündeme gelen Necat Gülseven, halen 3N medya çatısı altına bulunan Show Radyo, Radyo Viva, Yeni Birlik gazetesi, Bizimev TV ve TV100’ün sahibi.

DAVADA 3 KİŞİ YARGILANIYOR

31 yaşındaki Gülseven’in yanı sıra toplam üç kişinin yargılandığı dava İstanbul Anadolu 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın ihbarı sonrası açılan davada Gülseven ile birlikte yargılanan diğer kişiler ise Doğanç Şakar (49) ve Önder Keskin (28).

10 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Vergi Denetim Kurulu uzmanları, Gülseven ve diğer iki sanığın yetkili göründüğü İstanbul Sultanbeyli’deki Elvira Mobilya İnşaat Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti’nin hesaplarını mercek altına aldı. Denetimlerde, Elvira Mobilya’dan, herhangi bir mal alım satışı olmamasına karşın çok sayıda sahte fatura düzenlendiği anlaşıldı. Vergi suçu raporu, vergi tekniği raporu ve suç duyurusu İstanbul Başsavcılığı’na gönderildi.

Savcı Alim Yaşar, yürüttüğü soruşturmayı tamamladı ve hazırlanan iddianame mahkemeye sevk edildi. İddianamede, 3 sanığın 6 yıldan 10’ar yıla hapis istemiyle yargılanması istendi.

İstanbul Anadolu 45. Asliye Ceza Mahkemesi, hazırlanan iddianameyi kabul etti ve yargılama süreci de başladı. Davanın ilk iki duruşmasına Necat Gülseven katılmadı.

‘İŞÇİ OLARAK GİRDİM ŞİRKETİ ÜSTÜME ALDI‘

Geçen 19 Mart’ta yapılan duruşmada sanık Önder Keskin savunmasında şunları söyledi: “Ben 2012 yılında askerden geldim. Annemin hastalığı vardı, işe ihtiyacım vardı. Necat Gülseven’in mobilya şirketinde işçi olarak işe girdim. 1500 TL maaş alıyordum. Annemin hastalığı ile ilgilenince bana güven telkin etti. Bir gün yanıma gelip adıma üç aylığına şirket kurmak istediğini söyledi. Ben de ‘Üç ay sonra üzerimden alacaksan güveniyorum’ deyip kabul ettim. Beraber notere gittik. Önüme sunulan evrakları imzaladım. Ancak işçi olarak çalışmaya devam ettim. Şirketin işleyişine ilişkin hiçbir işe karışmadım. Hiçbir şekilde fatura düzenlemedim. Hiçbir faturada imzam yoktur. Üç ay geçtikten sonra şirketi üzerimden almasını istedim. Bu kez kendisine vekalet vermemi istedi. Şirketi kendisinin yöneteceğini söyledi. Ben de vekalet verdim. Ondan sonra da hiçbir işe karışmadım. 2015 yılında Necat beyin yanında ayrıldım. Ardından şirketi ne yaptığını bilmiyorum. Ben kesinlikle sahte fatura düzenlemedim.”

‘ŞİRKET ÜÇ DÖRT AY ÜSTÜMDE KALDI‘

Diğer sanık Doğanç Şakar ise savunmasında şunları anlattı: “Söz konusu şirketi (Elvira Mobilya) dört yıl önce üstüme aldım. Şirket üç dört ay üstümde kaldı. Şirketlerin sorunlarını çözmemesi üzerine şirketi devrettim. Şirketin benim üzerimde kaldığı dönemde sahte fatura düzenlenmedi.”

GÜLSEVEN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Davanın üçüncü duruşması ise geçen mayıs ayında yapıldı. Gülseven duruşmada, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, bir sonraki duruşma için eylül ayına gün verdi.

‘ÇOK SAYIDA KİŞİ VE ŞİRKETİ MAĞDUR ETTİ‘

Gülseven hakkında açılan dava sürerken İstanbul Başsavcılığı’na geçen ekim ayında çarpıcı iddiaların yer aldığı bir suç duyurusunda bulunulduğu belirlendi.

Yanında dört beş yıl kadar çalıştığını söyleyen T. E., Gülseven’in yanı sıra şoförü M.N. hakkında şu iddialarda bulundu: “Ben yaklaşık dört beş senedir şüphelilerden Necat Gülseven’in yanında çalışmaktayım. Necat Gülseven kendisini işadamı olarak tanıtır. Biz de onu öyle biliyorduk. Sanatçı Ebru Yaşar’ın eşi ve sosyal medyada işadamı olarak lanse edildiğinden, ben de ona güvendim ve verdiği işleri hiç sorgulamadan yerine getirdim. İşin içine girdikçe yaptığı işlerin gayrimeşru işler olduğunu ve kendi adını gizleyerek ben ve öteki adamları üzerinden usulsüz işlerini hallettirmeye çalıştığını anladım. Yaptığı işlerden bize bahsetmezdi. Benim gibi, bilerek veya bilmeyerek ona güvenen insanları, Necat Gülseven kullanmış ve profesyonel dolandırıcı olan bu kişi, suçlarına ilişkin bir takım faaliyetlerine bizleri de alet etmiştir. Gayrimeşru alemde lakabı ‘Başkan’ olarak geçmekte. Kendine bağlı kişileri de ‘Başkanın adamları’ olarak tanıtmakta. Daha önce mağdur edip planlı şekilde dolandırdığı insanlar ve bilerek batırdığı şirketler vardı. Örneğin Adana’da bir market zinciri sahipleri, Sultanbeyli’de mobilyacı, İstanbul, Batman ve Diyarbakır’da iş adamlarını dolandırdığını biliyorum. Bu kişi beni 2016 yılının ağustos aylarında Bigoil Akaryakıt AŞ adlı şirkette yönetim kurulu başkanı yaptı. Necat Gülseven adamları adına paravan şirketler kurarak illegal faaliyetlerini ve gayrimeşru yollarda elde etiği maddi kazançlarını evrak üzerinde meşrulaştırmak adına bu şirketler üzerinden işlemler yürütmektedir. Kendi adına resmiyette şirket yoktur.”

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 15:07
YORUM EKLE