Türkkan'ın iddiası ortalığı karıştırdı

Müslüm Gürses'in eşi sanatçı Muhterem Nur'un hayatını kaybettiği iddia edildi. Haberi, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan duyurdu. Daha sonra yapılan açıklamada, Nur'un ölmediği, yoğun bakımda uyutulduğu belirtildi

Türkkan'ın iddiası ortalığı karıştırdı

CiddiGazete- İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Müslüm Gürses'in eşi sanatçı Muhterem Nur'un hayatını kaybettiğini iddia etti.

Bir süredir böbrek yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle tedavi altında olan Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur’un bilincinin kapanmıştı. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Muhterem Nur önceki gün yeniden yoğun bakım ünitesine alındı. Kan değerleri değişen Muhterem Nur solunum ve diyaliz cihazına bağlanmıştı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Muhterem Nur'un vefat haberi üzerine Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Muhterem Nur vefat etmiş. Balkan kızıydı. İlginç bir hayat öyküsü vardı. Herkes zanneder ki Müslüm Gürses’in hayatına girince Müslüm Baba’nın hayatı düzene girdi. Bilmezler ki Müslüm Baba o çelebi ve sessiz sedasız tavrı ile Muhterem Nur’un hayatına düzen getirdi. Rahmet olsun" dedi.

Haber üzerine yapılan duyuruda, muhterem Nur'un ölmediği, yoğun bakım servisinde uyutulduğu belirtildi.

MUHTEREM NUR KİMDİR?

Gerçek adı Aysel Kısa Akbaş olan Muhterem Nur, 1932 yılında Makedonya'nın Manastır şehrinde dünyaya geldi. 16 yaşındaki annesini doğum esnasında kaybetti, babasını hiç tanımadı. "Anne" dediği teyzesi tarafından büyütüldü.

Çok küçük yaşlarında ailesinin geri kalanıyla Türkiye'ye göç etti. Yeni nüfus cüzdanıyla adı Aysel Muhterem, soyadı da Kısa oldu. Çocukluğu Eyüp'te geçti. Uzun yıllar fabrika işçisi olarak çalıştı.

Sinemaya o günlerde tesadüfen tanıştığı ünlü ses sanatçısı ve aynı zamanda dönemin en büyük film yapımcısı Halk Film'inde ortağı olan Suzan Yakar Rutkay'ın desteğiyle 1950 yılında, "Yıldızlar Revüsü" filminde figüran olarak oynayarak başladı. Fabrikadaki işinden ayrılıp günde 5 lira ücretle filmlerde figüranlık yapmaya başladı. Yıldızı parlayıncaya kadar da 20'nin üzerinde filmde küçük roller oynadı. Asıl ününü ise Üç Arkadaş filmiyle yakaladı.

Kısa sürede başrollere yükselerek bir çok film çevirmesine rağmen, aynı hızla şöhretini kaybetmeye başladı. Maddi sıkıntıları da artık başa çıkamayacağı boyuta ulaştı.

Ödeyemediği borçları yüzünden 1967 yılının Mart ayında 10 gün hapis yattı. İlk evliliğini 1961 yılında gazeteci-aktör Işın Kaan Köseoğlu ile yaptı, bu evlilik 1963 yılında boşanma ile sona erdi.

1965 yılından itibaren sinema çalışmalarını azaltarak dansöz olarak sahneye çıktı. 1967'de şarkıcı olarak sahne aldı. 1970'li yıllarda daha çok küçük gazinolarda ve turne ekiplerinde şarkıcı olarak çalışan Muhterem Nur, tekrar sinemaya dönerek aralıklı yıllarla 2002'ye kadar sinemada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 08:06
YORUM EKLE