CiddiGazete- Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli'nin MHP Grup Toplantısındaki çıkışının ardından gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mahir Ünal'ı grup başkan vekilliği görevinden alıp almayacağı merak konusu oldu. Bahçeli'nin açıklamalarının ardından Ünal ise sessizliğini bozmadı.

Öte yandan dün akşam saatlerinde AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten de dikkat çeken bir açıklama geldi. Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı'nda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'i harf devrimi üzerinden eleştirmişti.

Mahir Ünal, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao'nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" görüşünü savunmuştu.

Mahir Ünal sözlerinin gündem olması üzerine sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, kitap fuarındaki "Bir kitap okudum" etkinliğinde Cemil Meriç'in "Bu ülke" yapıtını konuştuklarını belirterek, "Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme Cumhuriyet'e dönük değil, kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız" ifadelerini kullanmıştı.

BAHÇELİ, İSİM VERMEDEN ELEŞTİRDİ

Devlet Bahçeli, MHP'nin dün yapılan grup toplantısında, "ittifaka zarar gelmemesi için" Mahir Ünal'ı isim vermeden eleştirdi. Bahçeli, milli konularda eleştirdiği Cumhur İttifakı'nın dışındaki isimlere "hain" derken, Ünal'ın sözlerini "özgüven eksikliği" olarak yorumladı.

KILIÇDAROĞLU DA GÜNDEMİNE ALDI

Mahir Ünal'ın sözlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gündeminde yer aldı. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Ünal'ı eleştirirken, Bahçeli'ye de "Milliyetçilik vatanseverliktir. Senin diline hakaret eden, senin dilini küçümseyen bir adamla senin ne işin var?" diye sordu.

MERAL AKŞENER: PATOLOJİK CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Mahir Ünal'ı eleştirdi. Akşener, partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı açıklamada şöyle dedi:

- Bu düpedüz patolojik bir Cumhuriyet düşmanlığına kılıf uydurtmaktır. Türkçe düşünemiyor musun? O senin kapasite problemin. En küçük bir düşünme yetisine sahip oldunuz da Türkçe mi size engel oldu.

- Yuh olsun, yazıklar olsun. 20 yıl boyunca yapamadıklarını gider ayak yapmak için çabalıyorlar.

- Ancak; Cumhuriyeti kuranları kötüleyip, vatanı satanları yüceltenlerin, hürriyetin tarihini beğenmeyip, istibdatın tarihini yazma heveslerinin ardında ne yattığını da, çok iyi biliyoruz.

BAHÇELİ'NİN ISRARI SONUÇ VERİR Mİ?

Devlet Bahçeli'nin isim vermeden Mahir Ünal'ı eleştirmesi kulisleri hareketlendirdi. AKP'den bu konuda resmi bir açıklama gelmezken, Ünal'ın görevden alınıp alınmayacağı tartışmalarını da başlattı.

AKP'den İsrail'e taziye mesajı AKP'den İsrail'e taziye mesajı

AKP kulislerinde, geçmişte de Bahçeli'nin bazı AKP yöneticilerini hedef aldığı, ancak bunun görevden alma sonucunu doğurmadığı yorumları yapıldı.