CiddiGazete- AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın sözleri sonrası yaşanan tartışmalara ilişkin, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlardandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" dedi.

AKP'li Mahir Ünal, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda düzenlenen konferansta, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi, her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi, Mao'nun Çin kültür devrimidir, lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

AKP'li Ünal'ın sözlerine muhalefet partileri ve bazı STK'ların yanı sıra Cumhur İttifakı ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de tepki gösterdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, Mahir Ünal'ın açıklamalarını eleştirerek, "Cumhuriyet’in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyet’in anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir. Bugünkü Türkçe’mizle düşünce oluşturamayacağımızı söylemek gerçekleri çarpıtmaktır, nesnel gelişmelere aykırıdır, dilimizi karalamaktır, nihayetinde özgüven eksikliğidir" dedi.

Demirtaş AKP'nin İmralı elçisi mi olacak Demirtaş AKP'nin İmralı elçisi mi olacak

Tartışmalar ve tepkiler sürerken AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çelik, şu paylaşımda bulundu:

"Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı gibi Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve daha ileri ufuklara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz."