CiddiGazete- Ziraat Bankası'nın Emlak Konut ile anlaşarak Özyazıcı İnşaat'a ihale ettiği Eyüpsultan Kemerburgaz'daki Kemer Country'nin golf sahalarında başlayacak villa ve apartman inşaatı gerilime neden oldu.

Eyüpsultan Kaymakamlığı, Kemerköy yönetimine yolladığı ihbarname ile 31 Ekim Pazartesi günü saat 09.00'da Kemerköy'ün yeşil alanlarına inşaat şirketinin kolluk güçleri eşliğinde gireceğini bildirdi.

"Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi" de golf sahalarının imara açılmasına karşı başlattıkları hukuki mücadele sürürken, inşaat çalışmalarının başlamasına tepki geldi. Sabah saatlerinden itibaren polis sitenin etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

"YEŞİLİ DEVLETTEN KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Site sakinleri de giriş kapısında toplanarak iş makinelerinin girişine engel olmak istedi. Bunun üzerine sitenin girişi yerine cadde üzerindeki golf sahalarına açılan bir duvar yıkılarak iş makineleri polis koruması altında golf sahalarına sokuldu.

Site sakinleri polise "Yeşili devletten korumaya çalışıyoruz polis bize müdahale ediyor" diye tepki gösterdi. Bazı site sakinleri iş makinelerinin üzerine oturarak çalışmasına engel olmaya çalıştı.

"YANDAŞLARA İHALE ETTİLER"

"Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi" inşaata tepki göstererek şu açıklamayı yaptı: "Bizim hukuksal sürecimiz devam ederken Ziraat Bankası ve Emlak GYO, yeşil alanlarımızı yandaş müteahhitlere ihale etti. İhaleyi alan müteahhit şirket, Ziraat Bankası ve Emlak GYO yetkilileri davalarımız devam ederken hukuksuz olarak yeşil alanımıza el koymaya çalışıyor. Haklarımızı koruması gereken kamu ve emniyet güçleri bu hukuksuz süreçte bizim karşımızda yer alıyorlar. Biz hukuksuzluğa karşı direniyoruz."

91 VİLLA YAPILACAK

İmara açılan golf sahalarına konut ve villa olmak üzere 650 bağımsız birim inşa edilecek. Projede 91 adet villa, 33 adet konut bloğu yer alacak. 143 bin 586 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip projenin maliyeti 1.9 milyar TL olarak hesaplandı.

Emlak Konut, ihale ettiği "Eyüpsultan Göktürk 1. Etap Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi" için Özyazıcı İnşaat ile 19 Ekim 2022 tarihinde 1 milyar 550 milyon TL'lik sözleşme imzaladı. Eyüpsultan Göktürk 2. Etap Konut İnşaatı için de 24 Ekim'de de Cevahir Yapı Sanayi ile 2 milyar 295 milyon TL'lik sözleşme imzalandığını açıkladı.

SEDAT PEKER GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in de imara açılacağını söylediği araziler, 1 milyar 118 milyon 330 bin lira ve 300 milyon dolarlık kredi karşılığında ipotek ettirilmişti. Demirören kredi borcunu ödemeyince arazi Ziraat Bankası'na geçti.

MAHKEME KAYMAKAMLIĞIN KARARINI DURDURAMADI!

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Eyüpsultan Kaymakamlığı'nın ilettiği tebligatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin kararına rağmen, iş makinesi durmadı ve kolis ekiplerinin korumasında yeşil zemini kazmaya devam etti. 

kararaa