CiddiGazete- AKP'nin kurucu isimlerinden Bülent Arınç'ın Melih Gökçek için kullandığı "Ankara'yı parsel parsel sattı" ifadeleri hala hafızalardaki tazeliğini korurken, bu kez Mamak'ta yaşanan ilginç bir takas gündeme geldi.

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, "Ankara'da yandaş müteahhide rant peşkeşi" başlığıyla paylaştığı sosyal medya mesajında, "Bir arsa 5 km uçar mı? 100 milyon liralık rant yandaşa peşkeş çekilirken yüz kızarmaz mı? Ak Parti Ankara il başkanının gözü kapalı. Ya göz yumuyor ya ayakta uyuyor" dedi.

AKDOĞAN İLGİNÇ İDDİALAR SIRALADI

Umut Akdoğan, tweet dizisinde şu ilginç bilgileri paylaştı:

- Mamak Doğukent Caddesi çevresinde parselasyon planı yapılıyor. Bu planla E.E. isimli şahısa 2 parsel veriliyor. E.E'nin Ankara Otobanı'nın dışında metrekaresi 100 TL olan arsasının yeni metrekare değeri ise 10 bin TL. Böylece E.E'ye 100 milyon TL'lik bir rant sağlanıyor

- Belediyelerin parselasyon planlarında bu değişikliği yapması mümkün fakat bunu yaparken mal sahiplerinin arsalarını en yakın yerden ve sebepsiz zenginleşmeye neden olmayacak, hak sahibinin gayrimenkulünün altında bir değerde yer tahsisi yaparak da hak sahibini fakirleştirmeyecek

- Yani arsanın yeri 50 metre kayar, bilemediniz 150 metre kayar ama kuş uçuşu 5 km öteye kaymaz. Arsanın değeri kıymeti takdir edilir. Arsanın 5 km uçtuktan sonra değeri bu kadar değişiyorsa burada rant için bu değişimin yapıldığı açıktır ve bu kanunun ruhuna aykırıdır.

- Ak parti İl Başkanı ve İlçe Başkanına sesleniyorum. Siz neredesiniz? Siz bu işin neresindesiniz? Ya bu işlere göz yumuyorsunuz ya ayakta uyuyorsunuz. Mamak'ta 100 milyonluk imar rantı oluyor.

- Siz bu işin maddi olarak bir tarafı değilseniz bile, siyasi sorumluluğunuz var. Bu olaylardan haberiniz var ve susuyorsanız bir sorun, bu olaylar bilginiz dışında oluyorsa daha büyük bir sorun. Ya Murat Köse sizi ayakta uyutuyor ya da farkındasınız ve göz yumuyorsunuz

Mansur Yavaş'tan kritik uyarı Mansur Yavaş'tan kritik uyarı

- Bu mesele askı süresinde, gelin askı süresinde bu yanlıştan dönün. Bu yanlıştan vazgeçin. Birilerine Mamaklı'nın arsalarını peşkeş çekmekten sizi menederiz. Azıya aldığınız gemi bir an önce bırakın.

- Konu vatandaşın hakkı ise, Mamaklı'nın hakkı ise, Ankaralının hakkı ise ensenizdeyiz, size bir nefes kadar yakınız. Bir imzayla, bir kalem oynatmayla size 100 milyon liralık bir rantı yedirmeyiz.