CiddiGazete- Belediye Meclisi'nde çoğunluğu oluşturan Cumhur İttifakı üyelerinin tavrı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın tepkisine neden oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Nisan ayı gelirlerinde yüzde 55, yani 229 milyon TL azalma olduğunu belirten Yavaş, "Giderlerimiz ise COVID-19 salgınıyla mücadele dışında zorunlu olmayan harcamalarımızı kısmamıza rağmen yüzde 15, yani yaklaşık 58 Milyon TL artış göstermiştir.

Hazine payımız ise yüzde 49 oranında azalmıştır" dedi.

Yavaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

- Salgının uzaması halinde, ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere bütçenin yüzde 10'una kadar borçlanma talebimiz reddedilmiş ve 6 milyonluk nüfus için sadece 100 milyona kadar borçlanma yetkisi sosyal yardım ve taşımacılık sektöründe kullanılmak üzere sınırlandırılarak verilmiştir.

- Oysa bizden önce tüm borçlanma isteklerine aynı belediye meclisi sorgusuz sualsiz onay vermiştir.

Buradan anlaşılıyor ki, meclisteki muhalefetin en büyük amacı Ankaralı’ya yapılan hizmet ve ödemelerin aksaması, Ankaralı’nın cezalandırılmasıdır. Bunun başka bir izahı olamaz.

- ASKİ 2020 bütçesinin tarihinde ilk defa eksi 477 milyon TL açıkla kabul edilmesi ve "kendi imkanlarınızla halledin" denmesini de Ankara halkının takdirine sunuyoruz.

Ankaralı’nın sağlığını korumak hepimizin görevidir. Zira söz konusu olan bizim ve sevdiklerimizin de sağlığıdır.