CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uyarılara rağmen tedbir alınmayan ve depremde 100'lerce kişiye mezar olan Hatay Devlet Hastanesi'nin yerine yapılacak yeni hastanenin temel atma törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, CHP'li belediyeleri eleştirerek, "Ana muhalefetin 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede bu belediyeler? Bu belediyeler acaba buraya uğradı mı" dedi.

abb deprem

"HER YERDEYİZ"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, isim vermeden yaptığı paylaşımda, deprem bölgesindeki çalışmaları rakam rakam duyurdu. Başkan Yavaş, "Kahramanmaraş'ta, Hatay'da, Adıyaman'da, depremden etkilenen her yerdeyiz" ifadesini kullandı.

Depremin ilk gününden itibaren tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Mansur Yavaş, "Bugün deprem bölgesinde 7 ilde 488 personelimiz, 289 aracımız aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor" dedi. Yavaş'ın ifadeleri şöyle:

DP Kadın Kollarında istifa depremi DP Kadın Kollarında istifa depremi

- Mobil mutfak, tuvalet, duş, çamaşırhane, berber, sıcak su aracı, internet araçları ve iş makineleriyle her türlü ihtiyacı karşılamak için çalışıyoruz.

- Yaraları sarmak için çıktığımız bu yolda depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Her ihtiyaç duyulduğu an olmaya da devam edeceğiz.

BİR TEPKİ DE SEYİT TORUN'DAN

CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine cevap verdi.

Torun, "Erdoğan, 'CHP belediyeleri deprem bölgesine uğramadı' demiş. Yalanı söyle, köşene çekil. Artık yok öyle Erdoğan! Tek bir belediyemizin hakkını sana yedirmeyiz. Ramazan gününde, afet yerinde yalan siyaseti yapıyorsunuz. Allah'tan korkun" dedi.

YARDIM BİLGİLERİ PAYLAŞILDI

Seyit Torun paylaşımında, CHP'li belediyelerin deprem bölgelerine yönelik hizmetlerine ilişkin şu bilgileri de paylaştı:

- Belediyelerimiz tarafından 9 bin 14 araç ve 26 bin 560 personel deprem bölgelerine gönderilmiştir.

- Gıda, kıyafet ve hijyen ürünleri başta olmak üzere, insani yardım malzemesi taşıyan toplam 6 bin 933 TIR/kamyon, 4 uçak, 6 gemi, 2 vapur ve 2 tren vagonu afet bölgelerine gönderilmiştir.

- İnsani yardım malzemeleri arasında; 154 mobil mutfak, 161 ikram aracı, 18 mobil fırın, 2 milyon 898 bin battaniye, 255 bin 587 ısıtıcı/soba, 44 bin 584 çadır, bin 309 konteyner, 2 bin 203 jeneratör, bin 853 mobil tuvalet/duş, 4 milyon 422 bin hijyen paketi bulunmaktadır.

- Şu anda 129 görevli belediyemiz, deprem bölgelerinde yerleşik olarak hizmetlerini sürdürmektedir.