CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dibe vuran ekonomide TÜİK'in açıkladığı yüzde 47,8'lik enflasyon rakamının piyasayla uyumlu olduğunu savundu.

Ekonomiyi yönetecek yol haritası henüz belli olmayan Mehmet Şimşek, konforlu makam odasından attığı tweette şöyle dedi:

- Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyon Temmuz'da yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

- Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz.

BİR YIL ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLAYACAK!

- Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak.

- Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz.

İnternete dev zam yolda İnternete dev zam yolda

- Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir.

- Bu çerçevede sevgili vatandaşlarımızdan özellikle bir istirhamım var; uygulama ve politikalarımıza ilişkin lütfen benden duymadığınız hiçbir habere ve dolaşıma sokulan hiçbir dedikoduya itibar etmeyiniz. Saygılarımla...

NUREDDİN NEBATİ DE AYNI MASALLARI OKUMUŞTU

Mehmet Şimşek'ten önce bakanlık koltuğunda oturan Nureddin Nebati de aynı gerçek dışı ifadelerle vatandaşı avuttu ancak sonuç hep hüsran oldu. Koltukta oturan isimler değişse de umut tacirliği hiç bitmedi. İşte Mehmet Şimşek'in ifadeleriyle neredeyse birebir aynı olan Nebati'nin sosyal medya paylaşımları:

3 MART 2022

2023 Haziran seçimlerine de tek haneli bir enflasyon rakamı ile gireceğiz. Unutmayalım ki gerçekten her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır.

5 AĞUSTOS 2022

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.

7 EYLÜL 2022

Aralık ayından itibaren enflasyon rakamlarında düşme göreceğiz.