CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, televizyon programında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

NTV'de açıklamalarda bulunan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

- Program gerçekten çalışıyor, belirli alanlarda başarı çok net. Bazı alanlar sabır, kararlılık gerektiriyor. Büyümede daha dengeli bir kompozisyona doğru evrildik.

- Büyük cari açık, erimiş rezervler o dönemin yansıması. Gelinen noktada net ihracatın büyümeye katkısı artı 1,6'ya döndü.

Motorine bayram zammı Motorine bayram zammı

- İç talep hala güçlü ama daha ılımlı hale gelecek. Aşırı ısınmadan, ılımlı bir patikaya geçiş var.

- Bugünkü gerçekleşmeler genel olarak bizim hedeflerimizle uyumlu gidiyor. Biz enflasyonun 70'li rakamlarla zirveyi bulacağını geçen sene kamuoyuyla paylaştık.

CARİ AÇIK HEDEFİ

- Kaliteli ve dengeli bir büyüme var. Cari açık giderek daralıyor. Mayıs ayı itibarıyla cari açık 25 milyar dolar civarlarına inmiş olacak. Cari açığın milli gelire oranı yüzde 2,5'in altına inecek.

- Swap hariç net rezerv geçen hafta cuma itibarıyla 2020'nin başından beri ilk kez artıya geçti. Eksi rezerv gündem olmaktan çıktı. Kısa vadeli kaynaklara sırtımızı dayamıyoruz.

- Geçen sene mayıs sonuna göre Türkiye'nin rezervi 44 milyar dolar yukarıda. Swap hariç rezervler 2020'nin başından itibaren ilk kez artıya geçti. Çünkü son 2 ayda 65 milyar dolarlık Merkez Bankası'na kaynak akışı oldu.

- (Kur korumalı mevduat) Hacim 70 milyar doların altına indi.

- Risk primi yüksek çünkü programın başındayız. Önümüzdeki 2,5 yıl programı sabırla uygulayacağız.

- Program arzulananın ötesinde çalışıyor.

ENFLASYON NEDEN ARTTI?

- Yıllık enflasyona baktığınız zaman eleştiri haklı. "Bu program olmasaydı yıllık enflasyon nerede olurdu?" sorusu sorulmaz.

- Geçen seneki koşullara gidelim. Ülke çok büyük deprem yaşadı. Depremin enflasyona iki etkisi var. Bütçe açığını muazzam bir şekilde artırdı. İkincisi çok büyük olduğu için bazı büyükşehirlere nüfus kayışı oldu. O da kiraları artırdı.

- Deprem yılın ilk yarısında oldu ama enkazın temizlenip inşaatların başlaması yazı buldu. İnşaat maliyetleri ve işçilik ücretlerinde artış oldu.

- Kuru serbest bırakmak zorunda kaldık. Uzun bir süre kur tutulmuş. Kuru serbest bıraktık, o ciddi şekilde enflasyonist. Kur geçişkenliği hiçbir dönemde olmadığı kadar yüksek.

- Depremin ve seçim etkisiyle bütçe açığının yüzde 10'lara çıkma ihtimalinden bahsediliyordu. Bütçe açığı yüzde 5'e çekmek için vergileri artırdık. Bunlar enflasyonist.

ENFLASYONDA ZİRVE GÖRÜLDÜ MÜ?

- "Birinci yıl geçiş yılı, enflasyon yükselecek" dedik

- Bugün gelinen noktada yüzde 75,4 yüksek bir enflasyon ama geçmiş 12 ayı yansıtıyor.

- Enflasyon kalıcı bir şekilde düşüşün eşiğinde.

- Özellikle vergide adalet ve etkinliği sağlayacak bir reform için çalışmamızda son aşamaya geldik. Haziran ayına yetişir mi bilmiyorum.

- Maliye politikası ayağı güçlenecek, özellikle gelecek sene bütçe açığı yüzde 3'ün altına inecek. Bu sene hedefimiz açığı yüzde 5'in altına getirmek.

- Gelecek yıl dezenflasyonist maliye politikası uygulayacağız

"ENFLASYON KALICI OLARAK DÜŞECEK"

- Enflasyon kalıcı olarak düşecek ama zaman alacak. Sadece bütün aktörlerin sabırlı olması lazım, biz de kararlıyız.

- Hizmetlerdeki fiyat katılığını çözmek zaman alacak.

Editör: İbrahim KANBUR