CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya geldi.

Her iki görüşmede de acil alınması gereken, düzeltilmesi gereken birçok konu hakkında yoğun taleplerle karşılaşan Mehmet Şimşek’in yapılması gerekenlerin zaman alacağını belirterek “Keşke yerel seçimler yarın olup bitseydi” yorumunda bulunduğu ifade edildi.

TBB'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda küresel ekonomik görünüm, Türkiye ekonomisi, bankacılık sektöründe yaşanan son gelişmeler ve geleceğe ilişkin beklentilerin görüşüldüğü; bankacılık sektörünün gündeminde yer alan konular hakkında görüş ve önerilerin Bakan Şimşek’e sunulduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız, makro ekonomik istikrarın sağlam bir zeminde oluşturulmasına ve korunmasına, piyasaların ve finansal sektörün sağlıklı olarak işlemesine, sektörde dayanıklılığın daha da arttırılmasına verdiği önemi ifade etmiştir. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracata sektörün verdiği

destek için teşekkür etmiş ve devamını istemiştir. Sektörün daha sağlıklı işlemesi için gereken adımların atılacağını ifade etmiştir. Ayrıca yeni dönem ekonomi politikası öncelikleri ve hedeflerine ilişkin görüşlerini üyelerle paylaşmıştır. Yapıcı ve samimi bir ortamda geçen toplantının bundan sonra mutad olarak yapılmasının yararlı olacağı hususunda görüş birliğine varılmıştır.”

YENİ EKONOMİ KADROLARI

Öte yandan ekonomi gazetecisi Erdal Sağlam, Mehmet Şimşek’in TÜSİAD ve TBB görüşmelerine ilişkin bazı detayları yazdı.

Sağlam’ın aktardığına göre, toplantıya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Şimşek’in her iki toplantıya da yalnız katıldığı, yanında ekonomi yönetiminden kimse olmadığı ve notlar aldığını belirtti. Kaynaklara göre, hem TÜSİAD hem de bankacıların, yeni ekonomi kadrolarının bir türlü oluşturulamamasının tedirginliğe yol açtığını, liyakatlı yeni isimlerin bir an önce görülmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, buna karşılık gelecek hafta 4 bakan yardımcısı atayacağını belirterek, “Gördüğünüz zaman siz de beğeneceksiniz, iyi isimler atanacak” dedi.

BDDK ATAMALARI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi önemli kurumlara yine eski dönem ekonomi yöneticilerinin atanmasından rahatsızlık duyulduğu söylenince de Şimşek, bu eleştirileri “Kaygılanmayın, BDDK ve Merkez Bankası uyumlu çalışacaklar, bunu yakında göreceksiniz” diye konuştu.

ACİL TEDBİRLER İSTENDİ

Şimşek’in bankacılarla yaptığı görüşmede ise hemen, çok acil tedbirler alınmasının da istendiği belirtildi. Kaynaklara göre, Merkez Bankası’nın çok sıkı kurallar koyduğunu ve artık bunlarla çalışamaz hale gelindiğini kaydeden bankacılar, özellikle mevduattaki TL’ye dönüşüm oranının artmasının bankaları çok zor durumda bıraktığını, bu sorunun çok acil çözülmesi gerektiğini söyledi.

ZORUNLU DÜZENLEMELER

Bankacılar sadece bu konuda değil mevduatlar ve krediler üzerindeki yoğun kısıtların bankaları çalışamaz hale getirip, bir an önce normale dönülmesi gerektiğini hatırlattı. Bunların kaldırılmasının zaman alacağını kaydeden Mehmet Şimşek, acil şikayetler üzerine “Gelecek hafta içinde birkaç düzenleme yapmak zorunda kalacağız zaten” dedi.

Merkez Bankası faiz yükseltti Merkez Bankası faiz yükseltti

2024 YEREL SEÇİMİ

Şimşek’in görüşmelerdeki genel tavırlarından çıkarılanın; alınması gereken kararlar konusunda çok rahat hareket edemediği, 2024 yerel seçimleri nedeniyle alınacak kararların yumuşak ve zamana yayılarak yapılacağı beklentisi ve yeni ekonomi yönetimi kadroları konusunda sıkıntılar yaşandığı izlenimi olduğu bildirildi.