CiddiGazete- Memurlar, 1 Temmuz-15 Temmuz dönemi için yalnızca yüzde 17,55'lik enflasyon farkını alabilecek, 4 bin 35 liralık seyyanen zam ise ödenmeyecek.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayı verilerini açıklamasıyla beraber memur maaşlarında ödenecek enflasyon farkı, yüzde 17,55 olarak tespit edilmişti.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'in dün Meclis'e sunduğu ve en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya çıkaracak kanun teklifinde, maaşlara yüzde 17,55'lik enflasyon farkı + 8 bin 77 lira seyyanen zam yapılacağı belirtilmişti.

Muhbirlik kazanç kapısı oldu Muhbirlik kazanç kapısı oldu

T24 yazarı Prof. Dr. Murat Batı, Meclis'e sunulan teklifin 14. maddesinin D bendinde, memurlara seyyanen zam uygulanmasının 15 Temmuz'dan itibaren başlayacağı ifadesinin bulunduğuna dikkati çekti.

Batı, bu nedenle memurlara 1 Temmuz-15 Temmuz tarihlerinde ödenmesi gereken 4 bin 35 liralık seyyanen zammın ödenmeyeceğini, memurların yalnızca yüzde 17,55'lik enflasyon farkını alabileceğini belirtti.

Batı, konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Memurlara 6 ay için verilmesi gereken zam, 15 gün kısılarak 5,5 aylık dönem için ödenecek" ifadelerini kullandı.