CiddiGazete- Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve yetkili sendikaların genel başkanları 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gelerek bir görüşme gerçekleştirdi.

Ali Yalçın, görüşme sonrasında bakanlık önünde açıklamalarda bulundu. Yalçın, oransal zam ve bazı tekliflerde uzlaşmaya varılmadığını ve bu kapsamda Hakem Kurulu'na gidileceğini açıkladı.

Görüşmede 11 hizmet kolunda mutabık kalındığını belirten Yalçın, şunları söyledi:

- 7. Dönem Toplu Sözleşmemiz sonuçlanmış durumda. Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık.

- Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi, 11 hizmet kolunda da mutabakatla toplu sözleşme sağlandı.

- Hayırlı uğurlu olsun. 11 hizmet kolunda 128 adet yeni ve revize madde var. Yani ilave kazanımların oluştuğu madde var. 291 toplum hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası.

- Memurlar açısından önemli bir süreç. Genele ilişkin üzerinde uzlaştığımız ama oransal anlamda uzlaşamadığımız için hakeme gidecek hükümler var. Masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti.

Avukatlık tarifesine zam Avukatlık tarifesine zam

- Masada çözüm üretmek için olağanüstü gayret gösterdik. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Daha fazla kazanım elde etmek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

11 İŞ KOLU İÇİN İMZALAR ATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise 11 iş kolu için imzaların atıldığını belirterek şöyle dedi: "Kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imzalarımızı attık. Tüm kamu görevlilerimize hayırlı olsun. Memur emeklilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik."