CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte İstanbul'da görev yapan 963 muhtarla iftar programınına katıldı. İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ali Çelik'in yer aldığı iftar yemeğinde Akşener, muhtarlara seslendi: "Ak Parti'nin mahalle temsilcisi sizin yerinizi alsın diye yapıldı bütün dümenler."

ali çelik akş1

İftar programında emeği geçenlere teşekkür eden Meral Akşener, muhtarların milletvekilinden daha çok oy alarak seçildiğini söyleyerek; muhtarların mahallelerdeki her vatandaşı yakından tanıdığını, o vatandaşların sorunlarının çözümünde katkıda bulunduğunu, muhtarların hem milleti hem devleti temsil ettiğini belirtti.

ali çelik bölge 2

"ESAS MESELE..."

Eski bir İçişleri Bakanı olarak ve ailesinde muhtarların olması sebebiyle muhtarlığın ne anlama geldiğini bildiğini ifade eden Akşener; "Esas mesele ne? Para düzeltilir, imkânlar sağlanır. Her şey olur ama esas mesele muhtarın bütün özelliklerinin ortadan kaldırılmasıdır mesele. Bunun anlamı şu, bir milletvekilinden daha fazla oy alarak seçilen muhtar; kendini seçenlere hesap verir, onların arkasında durur, onların her şeyini bilir. Bunu bilen muhtar o mahallede sığınmacı kaç kişidir bilir. O mahallede uyuşturucuyu kim satıyor bilirdi. Gençleri nasıl koruyacağını bilirdi. Karısına veya ailesine şiddet uygulayan adamla nasıl konuşulacağını bilirdi. Esas mesele bunlar elimizden alındı" diye konuştu.

Tüm bunların AKP'li mahalle temsilcilerinin, muhtarların yerini alması için yapıldığını söyleyen Akşener; "Ak Parti'nin mahalle temsilcisi sizin yerinizi alsın diye yapıldı bütün dümenler. Bu dümenleri çözeceğiz biz, asıl mesele budur. Para en kolayı" dedi.

"NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN KÂĞIT ALIP SİZİ ÇIRAK ÇIKARAMAYACAK HİÇ KİMSE"

İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde muhtarların kendisinden yeşil pasaport istediğini söyleyen Akşener, o döneme kıyasla bugün seçilen muhtarların bütün yetki ve iletişim kaynaklarının elinden alındığını belirtti.

Millet İttifakı olarak seçimi kazandıkları takdirde muhtarların görevlerini eskisi gibi teslim edeceklerini vurgulayan Akşener şu ifadeleri kullandı:

- Elbette ekonomik olarak her türlü eksiğin, gediğin giderilmesi lazım. Ama Fak-Fuk-Fon'un mahallenizde dağıtımını siz yapacaksınız. Yani Millet İttifakı'nın mahalle mensupları değil, mahalle başkanları değil siz yapacaksınız.

- Devletin oluşturduğu milletin parasını millete siz dağıtacaksınız birincisi bu. O sokakta, o mahallede kaydolma zorunluluğu sizin olacak. Nüfus müdürlüğünden kâğıt alıp sizi çırak çıkaramayacak hiç kimse.

"SAYIN ERDOĞAN VE ARKADAŞLARI SEÇİLMİŞLERİ SEVMİYOR"

20 yıl öncesinde muhtarların görev yaptıkları mahallede neler olup bittiğini bildiklerini ancak bugün yetkilerinin sınırlandırılmasıyla böyle bir imkânın bulunmadığını ifade eden Akşener, "İstanbul, büyük bir şehir olmasına rağmen 20 yıl evvel bu derece uyuşturucu satıcısı mahallelerde, ara sokaklarda yoktu. Şimdi var. Çünkü sizin elinizden bütün yetkiler alındı. Mahallenizde kimler yaşıyor bilme imkânınız yok. Mahallenizin fakir fukarasının durumunu bilme imkânınız yok. Çünkü o keşmekeş özel olarak yaratıldı. Niye? Çünkü sayın Erdoğan ve arkadaşları seçilmişleri sevmiyor. Üzgünüm bunu söylemek zorundayım. Seçilmişi sevmiyor. Büyük oy alarak geleni de sevmiyor. Çünkü tek adam sistemini tercih ediyor" diye konuştu.

2017'deki referandumun ardından Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin etkisiyle muhtarlık kavramının içinin boşaltıldığını ancak o dönemde milletvekillerinin yeterli direnci göstermemesi sebebiyle bugün gelinen noktada Meclis'te milletvekillerinin de bir kıymeti kalmadığını vurgulayan Akşener, "Bunlar göz göre göre geldiler. Bugünkü bu şartlar göz göre göre geldiler ve maalesef gereken direnç, gereken vatandaşımızı aydınlatma yapılamadı. Demek ki zararın neresinden dönülse kârdır" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki seçimlerin önemine vurgu yaparak; "Bu seçim iki ittifakın birbiriyle mücadele ettiği bir seçim gibi algılanmaması lazım" diyen Akşener, seçmeni velinimet kabul ettiğini söyleyerek siyasi partilerin rekabeti, hizmet ve proje üzerinden yürütmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Meral Akşener, önümüzdeki seçimlerin parlamenter sisteme geçiş üzerine son seçim olduğunun ve sistemin değişmesi gerektiğini vurgulayarak, AKP'ye oy veren vatandaşlara şu sözlerle seslendi:

"Bakın sayın Erdoğan'ın seçildiğini varsayın, son dönemi. Partisinde kimseyi bırakmadı. Ama o beş yılın sonunda bu sefer bu ucube sistem devam ettiğinde aynı yetkilerle ve uğranılan haksızlıkların, yapılan yanlışlıkların oluşturduğu bir büyük öfkeli kalabalığın eliyle birisi seçilecek. O kişi dünyanın en iyi insanı olsa dahi o yetkilerle bir sene sonra kafayı yer. Haftada 36 bin imza atılan bir düzen olamaz. Bir şahıs, bir haftada 36 bin imza atamaz. Dolayısıyla Ak Partili kardeşlerimin bu seçimde mutlaka bu düzeni, bu ucube sistemi değiştirecek şekilde oy vermesi; Türkiye’nin geleceği açısından, evlatlarının geleceği açısından ama özellikle sayın Erdoğan'ı en çok sevenlerin oy vermesi lazım."

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni değiştirip parlamenter sisteme yeniden geçilmesiyle Türkiye’nin düşmanlıkları bir kenara bırakıp barışacağını ifade eden Akşener, bu geçişle birlikte TBMM’nin de yeniden gücüne ve itibarına kavuşacağını söyleyerek konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

"Bu ülkenin nefes alması için özellikle Ak Parti'ye oy veren kardeşlerimin İYİ Parti’ye oy vermelerini kendilerinden rica ediyorum ve 14 Mayıs akşamı inşallah bu ucube sistemden kurtulduğumuz ve Türkiye’de bir sayın Cumhurbaşkanımızı teşhiye ederek gönderdiğimiz; diğer Cumhurbaşkanımızı, 13. Cumhurbaşkanımız sayın Kılıçdaroğlu'nu da 'buyurunuz efendim' diyerek yerine oturttuğumuz bir akşam yaşanacak inşallah. Ama öncelikle sizlerin helal oylarıyla."