CiddiGazete- Türkiye'nin gündeminde ekonomik krizin yanı sıra 2023'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı AKP-MHP cephesinde malumun ilamı oldu. Altılı Masa ise henüz adayını açıklamadı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu sabah FOX TV'deki Çalar Saat programda İlker Karagöz'ün konuğu oldu.

"Altılı Masa'da çatlak var mı?", "İYİ Parti'de masadan kalkmak gibi bir yaklaşım var mı?" sorularını "Hayır" diye cevaplayan Meral Akşener, "Aday liderler masasından mı olacak" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"BİZ CUMHUR İTTİFAKI GİBİ DEĞİLİZ"

"Cumhurbaşkanı adayının bu masadan çıkacağını ilk olarak Kılıçdaroğlu dile getirdi. Biz o masada bulunanlar olarak bunu olumlu bulduk. Dolayısıyla karar masadan çıkacak. Yani karar masadan çıkacak. Altılı Masa'yı oluşturan liderlerin o karara katılımını seçmenleri ve sahada gördükleri belirleyecek. Tartışacağız, biz Cumhur İttifakı gibi değiliz. Altılı Masa bir ortak akıl platformu."

"DERDİM PARLAMENTER SİSTEME DİKKAT ÇEKMEKTİ"

Meral Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

- Cumhurbaşkanı adayı olmayacağımı ifade ettim. Başbakan adayı olacağımı söyledim. 31 Mart'ta CHP ile birlikte seçime gitmek ve teklifin onlardan gelmesi seçmeni tekrar ayaklandırmak içindi. Derdim parlamenter sisteme dikkat çekmekti. Hâlâ tek adaylığa gidilmeli gerektiğini düşünüyorum.

- Kazanacak bir aday. Parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayacak bir adam. Devlet tecrübesi olan bir adayımız olacak. Millet İttifakı'nın adayı olacak. Olması gereken bu.

TUNÇ SOYER'İN AÇIKLAMASI

- Atatürk'ün sözlerini hüküm cümlesi olarak kurduğu için bu dönemde bizim yarattığımız atmosferi bozuyor. Bunlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

İŞSİZLİK TEPKİSİ

- İşsizlik düşmüyor. Artık insanlar o kadar umutsuz ki. İnsanlar iş aramaya devam ediyor. Ama bekar olanlar iş aramaktan vazgeçmiş durumda. Uzun zamandır esnaf geziyorum. Pandemi yoktu. Şu anda işçi sayısı düştü. İşsizlik artıyor.

- Yanıma bir kadın geldi. Oğlunun ayağında lastik terlikler var. Eşi işten çıkmış. Önceliği çocuğunu okula göndermek. 12 yaşında bir çocuk. "Çantalar çok pahalıymış" dedi. Babası asgari ücretle çalışıyormuş.

- Dört yıllık üniversite mezunlarının garsonluk yaptığı bir tabloyla karşı karşıyayız.

"HASAR BÜYÜYOR"

- Ekonomi manasında çok iyi hazırlıklı bir siyasi partiyiz. Altılı masadaki bütün siyasi partilerin de çok iyi ekonomi programları var.

TBMM'ye gelen ilk tezkere 'Katar' oldu TBMM'ye gelen ilk tezkere 'Katar' oldu

- 3 ay evvel "1 yıl içinde yüzde 10 civarına enflasyon düşer" diyorduk. Ama bu gidişatla şu anda ancak "Yüzde 20'ye düşer" diyoruz. Biz seçmenimize yalan söylememe, aldatmama kararlılığındayız.

- Ama güven geldiği andan itibaren, demokrasi geldiği andan itibaren, hukukun üstünlüğü ve adaletin sağlandığı andan itibaren Türkiye'nin güven puanı yükselecektir ve risk puanı düşecektir.

- Sadece sıcak paradan bahsetmiyorum, Türkiye'ye yatırım yapma anlamında da hem yerli hem yabancı kaynak gelecektir.