CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu faiz kararını açıkladı. Politika faizini son 7 aydır yüzde 14'te sabit tutan TCMB, politika faizini 1 baz puan indirerek yüzde 13'e indirme kararı aldı.

PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 16 ekonomistin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit tutulacağını öngörmüştü.

'Efsane kasım' kampanyalarına karşı uyarı 'Efsane kasım' kampanyalarına karşı uyarı

Merkez Bankası'nın Mayıs ayı PPK kararına ilişkin basın duyurusunda kararın gerekçesi şu ifadelerle açıklandı:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14’den yüzde 13’e indirilmesine karar vermiştir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir.

Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir.

Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir."