CiddiGazete- "Türkiye Tek Yürek" isimli kampanyaya Merkez Bankası başta olmak üzere kamu bankalarının bağış yapması eleştiri konusu oldu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ortak yayına bağlanarak Merkez Bankası olarak 30 milyar TL bağışta bulunduğunu açıkladı.

Birçok isimden "Merkez Bankası varlığından veriyorsanız zaten halkın olanı veriyorsunuz, övünmekten utanın" tepkisi geldi.

Kahramanmaraş merkezli iki depremin vurduğu 11 ilde depremzedelerin yaralarının sarılması ve yeni konutların inşası için organize edilen "Türkiye Tek Yürek" kampanyası düzenlendi. Türkiye'nin 8 ulusal televizyon kanalı ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7, Show TV, Star TV, TRT 1 ve TV8 depremzedeler için yardım yayını yaptı. Milyonlarca kişinin katıldığı kampanyada 115 milyar 146 milyon 528 bin lira bağış toplandı. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında ayni ve nakdi bağışların tamamı vergi matrah indirimi olarak sayılacak.

Merkez Bankası'nın yaptığı bağış tartışmaları beraberinde getirdi. Yayına bağlanan isimlerden Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın 30 milyar TL bağışta bulunduğunu açıkladı. Sosyal medyada ise birçok isimden tepki geldi.

Merkez Bankası eski başkanı olan İyi Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, "MB (Merkez Bankası) depreme 30 milyar TL bağışta bulundu. Kârdan mı, para basarak mı, nasıl muhasebeleştirildiğini görünce anlayacağız. Kârdan ise bu zaten kurumlar vergisi ödendikten sonra Hazineye transfer edilecek bir tutar" dedi.

Ekonomist Uğur Gürses, "Kamu kurum ve bankalarının Hazine kesesinden bağış yapmaları tuhaf değil mi? Aralık ayında Hazine'den 20'şer milyar, toplam 60 milyar TL sermaye konan kamu bankaları, 7, 12 ve 20 milyar TL, toplam 39 milyar TL bağış yapıyor. Bütçeden yapılmasının ne sakıncası var? Merkez Bankası da 30 milyar TL'yi karşılıksız basacak. TBMM'de ek bütçe çıkararak yapılacak işler yan yollarla yapılıyor, usulsüz yapılıyor" ifadelerini kullandı.

AFAD ve Kızılay'a aktarılarak depremzedeler yararına kullanılacak olan bağışları yapan bankalar ve bazı şirketler şöyle:

- Merkez Bankası 30 milyar TL

- Ziraat Bankası 20 milyar TL

- Vakıf Bank 12 milyar TL

- Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve bağlı şirketler 3.6 milyar TL

- Turkcell 3.5 milyar TL

- Türkiye Sigorta 2 milyar TL

- Türk Telekom 2 milyar TL

- THY 2 milyar TL

- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2 milyar TL

- Borsa İstanbul Grubu 2 milyar TL

- Ziraat Katılım 1 milyar TL

- Vakıf Katılım 1 milyar TL

Fed'in faiz kararı altın fiyatlarını tetikledi Fed'in faiz kararı altın fiyatlarını tetikledi

- Emlak Katılım 1 milyar TL

- Emlak Konut 1 milyar TL