CiddiGazete- AKP, orman alanlarını işgal edip kaçak turizm işletmesi kuran kişi ve şirketlere işgal ettikleri yerleri kiralama ve tahsis etme hakkı veren bir yasa teklifi hazırladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen teklifin kritik maddesine MHP'den itiraz geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, ormanı işgal edip turizm tesisi kuranlara yasayla tahsis imkanı getirilmesine anlam veremediğini belirterek açıklama istedi.

Teklifi hazırlayan AKP Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Turizm Bakanlığı yetkilileri açıklama yapsa da Mustafa Kalaycı ve muhalefet ikna olmadı. Madde, yasa teklifinden önergeyle çıkarıldı.

OLDUBİTTİYE GETİRMEK İSTEDİLER

AKP, bir çok kanunda olduğu gibi "konutların turizm amaçlı kiraya verilmesini" öngören torba yasa teklifinin içerisine orman alanlarını tehdit eden maddeler koydu.

Teklifin 16'ncı maddesiyle, geçmişte orman alanlarında yapılmasına izin verilmiş turizm tesislerine, işgal ettikleri deniz kıyıları ile park ve yolları kiralama hakkı getirilecekti.

ŞAŞIRTAN İTİRAZ

27 AKP'ye 3 MHP'ye 27 AKP'ye 3 MHP'ye

Ancak bu maddeye kritik itiraz MHP'li Mustafa Kalaycı'dan geldi. Kalaycı, "Bu maddeyle orman sayılan alanlarda fiilen turizm amaçlı kullanılan taşınmazları tahsis etme öngörülüyor. Yani 'fiilen turizm amaçlı kullanılan taşınmaz' ne demek? İşgal edilmiş, yani birileri işgal etmiş, 'Ben bunu ona tahsis edeyim' diye bir düzenleme. Ya, niye işgal ettirdik, niye çıkarmadık oradan da böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyoruz; ben açıkçası anlamadım" dedi.

CHP'DEN TEŞEKKÜR

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, "Teşekkür ederiz Mustafa Bey, ilk defa hesap soruyorsunuz" diyerek Kalaycı'yı tebrik etti.

Düzenlemeye muhalefet milletvekillerinden de sert tepki geldi. Bu işten kaç kişi ya da şirketin yararlanacağını soran CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akçay, yeni bir orman tahribatına yol açacak maddenin tekliften çıkarılmasını istedi.

Teklifi getiren AKP Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, düzenlemeyle hukuki sorunları çözeceklerini anlattı ancak kimseyi ikna edemedi.

İtirazlar üzerine geri adım atmak zorunda kalan AKP milletvekilleri, Komisyona sundukları önergeyle maddeyi teklif metninden çıkardılar.

KIYILARI BİLE KİRALAYACAKLARDI

Tekliften çıkarılan düzenleme, kıyılar dahil otellerin işgal ettiği yerlerin kendilerine kiralanmasını öngörüyordu. AKP'li Oğuzhan Kaya, düzenlemenin amacını anlatırken geçmişte Orman Bakanlığı tarafından turizmcilere tahsis edilen orman alanlarında kıyıların tahsis kapsamı dışında bırakıldığına işaret ederek, "Adlarına kesin tahsis yapılan yatırımcıların izin alanlarında planda park, yol ve kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan kısımlar kesin tahsis kapsamı dışında bırakılarak tahsis edilememiştir. Bu durumda meri mevzuat kapsamında verilen kesin izin ve sözleşme kapsamında kazanılmış haklara dayanılarak kullanılan ve fiilen üzerinde turizm amaçlı yapı ve tesis bulunan bazı alanlar izinsiz kullanılır duruma düşmüştür" dedi. Kaya, düzenlemeyi bu sorunları çözmek için getirdiklerini savundu.