CiddiGazete- Trabzon'un Şalpazarı ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı Refik Kurukız, Irak’ta 10 Ekim’de yapılacak seçimler için şapka üretimi yapan bir fabrikaya gitti. Kurukız, renklerine ve üzerinde Kürdistan yazmasına tepki gösterdiği şapkaları çuvallara doldurarak yol ortasında yaktırdı.

Belediye Başkanı Kurukız’ın bu tutumunun kendilerini zor durumda bıraktığını belirten firma sahibi Ömer Özdemir şöyle konuştu:

"YASAL YOLLARLA İHRAÇ EDİLECEKTİ"

"Irak bölge yönetiminin önümüzdeki günlerde kendi bölgelerinde yapacakları seçim sürecinde kullanılacak, ihraç edilmek üzere şapka siparişi gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin izin verdiği çerçevede, yasal yollardan ihraç edilmek suretiyle üretimine başlamış bulunmaktaydık. Bu üretim hem bölgemizde yaşayan, bizimle çalışan vatandaşlarımıza iş olanağı sunmakta hem de devletimize döviz girdisi olarak fayda sağlamaktadır.

"YARGISIZ İNFAZ YAPTI"

Şalpazarı Belediye Başkanımız bugün yapmış olduğu ziyarette Irak için ürettiğimiz şapkaları görmüş ve bizlere, ‘Bu şapkalar yasalara aykırı mı’ sorusunu sormadan, herhangi bir kolluk kuvvetinden yardım istemeden oracıkta şapkaların yasalara aykırı olduğuna ilişkin kanaat getirmiş ve belediye zabıtaları maharetiyle ve nezaretinde şapkalarımızı çevre komşularımızın, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın önünde hunharca yakmak suretiyle ciddi bir maddi zarara yol açmıştır. Ancak maddi zarardan çok bölge halkı önünde yargısız infaz yapmak suretiyle şahsımı, tesislerimizde çalışan arkadaşlarımızı, vicdanları yaralayacak ve izah edilmesi zor bir durumda bırakmıştır.

"LİNÇ GİRİŞİMİNE MARUZ KALABİLİRİZ"

Bu olay özelinde bizler bölgede çok zor durumda kalmış ve hatta bu nahoş olay yaşanırken bölge halkı tarafından linç girişimine bile maruz kalabilirdik. Can güvenliğimiz dahi olmayabilirdi. Şu anda bile bu durumdayız.

Bizler Şalpazarı ilçesinde doğmuş bu bölgenin bir evladı olarak bölgemize yatırım yapmış, namuslu şerefli bir esnafız. Bütün bu yanlış uygulama, Şalpazarı Belediye Başkanımızın maalesef böyle bir uygulamaya hakkı olmamasına rağmen, bu çirkin ve nahoş olayın gerçekleşmesinde baş aktör olarak belirmiştir.

"YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ"

Maddi zarar her zaman karşılanır ancak oluşan itibar kaybı geriye çok zor gelir. Bu bölgenin namuslu şerefli ve vatansever bir evladı olarak bu yanlışın derhal doğruyla buluşabilmesi için yetkililerden ivedilikle yardım bekler, bu nahoş olayın bir an önce doğruyla buluşmasını talep etmekteyim. Bizler vatanını seven ve vatanı için çalışan bireyleriz. Vatanımıza zararı dokunacak hiçbir olayın içinde olmayız."

"BURASI ŞALPAZARI!"

Trabzon'un yerel gazetelerine kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Kurukız özetle şunları söyledi:

"Burası Şalpazarı. Çepni kültürümüzü, atalarımızın mirasını burada yaşatıyoruz. Burası öz be öz Türk yurdudur. İlçemizde böyle bir hadisenin yaşanması tüm ilçe halkımız gibi beni de derinden üzmüştür.

Belediyemiz olaya anında müdahale yaparak şapkaları imha etmiştir. İlçemizde tekstil imalatı yapan firmanın bu amblem ve renkleri taşıyan üretim yapması üzerine biz de kayıtsız kalamadık. Biz Türk milletiyiz. Ülkemizi bölmek isteyenlerin amblemleri Şalpazarı ilçesinde üretilemez."

Kurukız, son yerel seçimler için yapılan aday tanıtım toplantısında "bozkurt" işareti yapabilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da izin istemesiyle gündeme gelmişti.