CiddiGazete- Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görev yaparken çok sayıda kişiyi usulsüz dinlediği, Ankara'da görev yaparken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a kaset kumpası kuran FETÖ'cü yapılanmanın içinde yer aldığı iddiasıyla hakkında dava açılan komiser yardımcısı Abdül Köksal'la ilgili dosya Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Tutuklu yargılanırken hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Abdül Köksal'ın devletin istihbarat faaliyetleri kapsamında görevlerinin sağladığı nüfuz ve gücü kanuna aykırı kullanarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Şanlıurfa, Sakarya, Edirne ve son olarak Kırklareli'nde yasadışı dinleme yaptığı belirlendi.

FETÖ'cü Köksal'ın Ergenekon, PKK, DHKP-C başta olmak üzere suç örgütleriyle ilgisi olmayan, toplumda ve kamuoyunda tanınan, belirli ekonomik güce sahip kişiler ile hakim, savcı, emniyet görevlileri, üst düzey kamu görevlileri hakkında, sanki suç örgütleriyle ilişkileri varmış gibi şablon gerekçeler sunarak dinleme yaptığı bildirildi.

ÖLDÜRÜLEN GAZETECİNİN EVİNE BÖCEK

Sanığın sahte oluşturulan belgelerle mahkemeden aldıkları dinleme kararlarıyla özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği ifade edildi. Sanık Abdül Köksal'ın, Fetullah Gülen'e karşıtlığıyla bilinen ve bununla ilgili bir kitap yazarken ortadan kaybolan ve cesedi domuz bağıyla öldürülmüş halde denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç'in evine de yerleşerek, bilgisayarındaki verileri gasp ettiği, eve böcek yerleştirdiği bildirildi.

Şerefsiz Kuveytli sınırı iyice aştı Şerefsiz Kuveytli sınırı iyice aştı

Köksal'ın elebaşı Fetullah Gülen tarafından oluşturulan emniyet içindeki yapılanma içinde yer aldığı, yargı, siyaset, iş dünyası, emniyet mensupları ve üst düzey bürokratların baskı altına alınarak etkisiz hale getirilmeleri, örgütün emir ve talimatlarına boyun eğmeleri için sanki terör örgütleriyle ilişkileri varmış gibi yasadışı biçimde telefonlarını dinlediği kaydedildi.

DENİZ BAYKAL VE MHP MİLLETVEKİLLERİNE TUZAK

Sanığın Ankara'da görev yaparken CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ekinci, Bülent Didinmez ve Adana Milletvekili Recai Yıldırım, Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu, İstanbul Milletvekili Ümit Şafak, Samsun Milletvekili Osman Çakır, Ankara milletvekili ve MYK üyesi Ahmet Deniz Bölükbaşı, İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu'nun "özel" görüntülerini internet ortamına sızdırılarak, özel hayatlarının gizliliğini ihlal ettiği, yasadışı dinleme yaptığı ifade edildi.

SADAKATİ VE BAĞLILIĞI EN ÜST SEVİYEDEKİ ÖRGÜT ÜYESİ

Polis Abdül Köksal'ın terör örgütünün gizli haberleşme ağı By-Lock'u "abdullahhh" kullancı adı, "Ak2015" şifresiyle kullandığı, başka kullanıcılarda ise "abduley-memati.abdül2014." adlarıyla kayıtlı olduğu belirlendi.

Örgüt içinde örgüte sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişi olarak A-5 kodu ile kodlandığı, himmet adı altında başka polislerden örgüte gelir temin etmek için para topladığı bildirildi.

Polislerle yapılan toplantılara konuşmacı olarak katılan Köksal'ın 2004-2005 yıllarında ise terör örgütünün yayın organı Zaman Gazetesi bünyesindeki Feza Gazetecilik A.Ş'de çalıştığına dair SGK kaydı bulunduğu ifade edildi.

"EŞİM ÖLDÜRÜLMEDEN ÖNCE BUNLAR PKK'DAN TEHLİKELİ DEDİ"

Gazeteci Haydar Meriç'in kızı S.M.Ç mağdur olarak alınan ifadesinde, "Fetullah Gülen'in Kırklareli'nde vaizlik yaptığı dönemle ilgili araştırmalar yaptığını babam bize anlatmıştı. Fetullah Gülen'in tehlikeli biri olduğunu bize söyledi ve yakında bombayı patlatacağını anlattı" dedi.

Eşi Ş.M. ise "Evimizi satılığa çıkarmıştık. Ev bakmaya gelmişlerdi. İki kişiyi de Kakava Şenlikleri'nde gördüm. Yine evimize 40 metre mesafede sabitlenmiş bir araç dikkatimi çekti. Araç açık renkli bir minibüstü. İçindekileri ilk kez görmüştüm. Eşim bu cemaatin PKK'dan daha tehlikeli olduğunu bana öldürülmeden birkaç ay önce söylemişti" ifadelerini kullandı.

UZMANLIK EĞİTİMİYLE KAPIYI AÇTI

Mahkeme, FETÖ'cü Abdül Köksal'ın gazeteci Haydar Meriç için Ankara İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan gelen ekibin içinde yer aldığını, FETÖ elebaşı terörist Fetullah Gülen'le ilgili yazacağı kitabın taslağına ulaşabilmek için aldığı uzmanlık eğitimiyle kapıyı fark edilmeyecek şekilde açarak evine gizlice girip böcek yerleştirdiğini belirtti.

Mahkeme sanığın istihbaratçı olması nedeniyle kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek, konut dokunulmazlığını ihlal etmek suçlarını işlediğine dikkat çekti.

ELEKTRİK TESİSATINA VE OBJELERE KAMERA YERLEŞTİRDİ

Sanığın Ankara Yenimahalle'de de emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile yakın ilişkisi bulunan G.B adlı kadının ikametine de gizlice girip böcek yerleştirdiğini belirten mahkeme, Deniz Baykal'a kaset kumpasıyla gündeme gelen Nesrin Baytok ile eşi Can Baytok'un da Çankaya Çukurambar'daki evine ait kilidin anahtarını kopyaladığını, ardından gizlice giren sanığın buradaki elektrik tesisatlarının geçtiği kapakların içine gizli kamera yerleştirdiğini ifade etti.

Yine aynı evde süs ve obje olarak kullanılan iki ayrı eşyanın içine de böcek olarak bilinen görüntü ve ses cihazı yerleştirip bu şekilde görüntü elde ettiğine vurgu yaptı. Sanığın MHP'li milletvekillerinin de ikametlerine gizlice çilingir yardımıyla girip elektrik buat kapaklarının içine ses ve görüntü cihazı yerleştirip kayıt aldığını belirti.

Mahkeme sanığı silahlı terör örgütü üyesi olmak, kişisel verileri hukuka aykırı elde etmek, özel hayatı ve konut dokunulmazlığını ihlal etmek suçlarından 26 yıl 9 ay hapisle cezalandırıp, hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.