CiddiGazete- Vatandaş ekmek almakta zorlanırken "İtibardan tasarruf olmaz" diyen AKP'liler kervanına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı.

Yaklaşık 3.5 milyar lira borçlu olan Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin AKP'li başkanı Mustafa Demir, kendisine yaklaşık 7.5 milyon lira değerinde makam aracı satın aldı. Vatandaşa sattığı fahiş fiyatlı mezar yerleri ve su fiyatlarıyla tartışma konusu olan Demir'e muhalefet tepki gösterdi.

VERGİ ÖDEMEMEK İÇİN ARAÇ ALMIŞLAR

Kendisine piyasa değeri yaklaşık 7.5 milyon lira olan (2022 model Audi A8 Long marka) lüks makam aracı almasının eleştirilmesi üzerine Başkan Demir meclis toplantısında açıklama yaptı. Sadece makam aracı alınmadığını söyleyen Demir, "Şu anda bizim Anakent ve Kültür A.Ş. var. Toplam karı 26 milyon. Arkadaşlar şirketlerimizin bu vergilerini, KDV ödemelerini biz para olarak ödeyeceğimize belediyenin ihtiyaç duyduğu araçlardan aldık. Bunlardan biri Audi marka makam aracı.

Sinan Ateş'in Twitter hesabından duyuru Sinan Ateş'in Twitter hesabından duyuru

Farkındaysanız aşağı yukarı 8 aya yakın kiralık araçla dolaştık. Araç yedeğimiz yok. Ankara'dan biri geldiğinde görevlendirilecek araç yok. Toplam bedel 30 milyona 56 araç alındı. Biz aslında bu araçları 12 milyona mal etmiş oluyoruz. Daha önce bu yapılmıyordu. Vergiler KDV'ler ödeniyordu. SAMULAŞ'ın vergi ve KDV ödemesi var. Kültür A.Ş'de bu tür bir şey yok. Alıp sattığı her şeyden KDV doğuyor.

Biz bu üç şirketi bir şirket çatısı altında birleştirip kendi içerisinde vergi mahsuplaşmasını sağlayacağız. Şirketlerimizin vergi ödemelerini para olarak ödeyeceğimize, belediyemize ihtiyaç duyduğu araçları alarak değerlendirelim istedik. Şirketler de bunu belediyeye kiralayacak. İleride de vergi vermek yerine, belediyeye bu şekilde araç almaya devam edeceğiz" dedi.

"BELEDİYE BÖYLE YAPARSA"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in araç alımlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya CHP ve İyi Partili meclis üyeleri tepki gösterdi. İyi Parti Meclis Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz, "Belediyelerin ve kamu kurumlarının tasarruflarının konuşulduğu bir dönemde Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne 30 milyon liralık araç alınmış.

Başkan Mustafa Demir'in verdiği cevap beni şaşırttı. Başkan Demir, devlete vergi ödememek için araç aldıklarını ve SAMULAŞ ile birlikte Anakent ve Kültür A.Ş. şirketlerini birleştirerek, mahsuplaşma suretiyle tahakkuk eden vergileri bu tür alımlarda kullanmayı planladıklarını söylüyor. Bu tavrı hoş bulmadık.

Devlet vatandaştan vergi alabilmek için her türlü çabayı gösterirken, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin vergi ödememek için yaptığı bu uygulama doğru değil. Belediye bile vergi ödememek için böyle yollar denerse, vatandaş ne yapacak? Bu yapılan vergi kaçırmaktır" diye konuştu.

"3.5 MİLYAR LİRA BORÇ VAR"

CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan ise "Belediye zaten borç batağında. Yaklaşık 3.5 milyar lira borcu var. Bu makam aracı saltanatı sona ermeli. Böyle ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde bu adımlar yanlış. Bütçe zaten içinde çıkılmaz bir hal aldı. Ne yazık ki itibardan tasarruf olmaz anlayışı tepeden başlayarak aşağıya doğru devam ediyor" ifadelerini kullandı.