CiddiGazete- Siyasi parti genel merkezlerinde şekillenecek milletvekili aday listelerine son nokta genel başkanlar tarafından konulacak. Yeni seçim yasasına göre ittifaklarla en fazla milletvekilini Meclis'e taşıma hesapları yapılırken, bir yandan da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmadan tamamlanması hedefleniyor.

İlk kez 14 Mayıs’ta uygulanacak yeni seçim kanunu ittifaklarda küçük partileri ortak listeye zorluyor. Milletvekili listelerinin belirlenmesi için parti genel merkezlerinde bu hafta yoğun mesai yapılacak.

AKP NE YAPTI?

AKP'de temayül yoklamasının ardından başlayan mülakat süreci sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki üst komisyon, bugünden itibaren çalışmalarına başlayacak.

Mülakatları gerçekleştiren 14 alt komisyonun raporları bu hafta üst komisyonda ele alınmaya başlanacak. AKP'de milletvekili olmak için 6 bin 25 kişi başvuru yaptı. AKP'de yaklaşık 60 milletvekilini kapsayan üç dönem kuralının da bazı isimler için uygulanması bekleniyor.

CHP, İL BAŞKANLIKLARINDAN İSİM İSTEDİ

3 bin 500 aday adaylığı başvurusunun yapıldığı CHP'de ise ön seçim yapılmayacak. Genel merkezden parti örgütlerine yazı gönderilerek, listede yer alması istenen isimlerin 3 Nisan tarihine kadar bildirilmesi istendi.

CHP'de parti kurmaylarından oluşan sekiz kişilik komisyon, adaylarla mülakat gerçekleştirdi. Komisyonların çalışmasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun son halini vereceği liste, Parti Meclisinde onaylanmasının ardından YSK'ya teslim edilecek.

İYİ PARTİ'DE LİSTELERİ AKŞENER HAZIRLAYACAK

3 bin 379 aday başvurusunun olduğu İyi Parti'de hafta sonu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Mersin ve Yozgat'ta temayül yoklaması yapıldı.

İyi Parti'de çok sayıda milletvekili temayül yoklamasına katılmadan Meral Akşener'in kontenjanından listede yer almaya çalışacak. Ön seçim gibi yaptırım etkisi olmayan temayül yoklamasının sonuçlarını da değerlendirecek olan Akşener, takdir yetkisini kullanarak milletvekili listesini oluşturup YSK'ya sunacak.

TBMM ÇALIŞMALARINI BU HAFTA TAMAMLAYACAK

Meclis'in bu hafta çalışmalarını tamamlaması planlanıyor. Bugün çalışmalarına organize sanayi bölgeleri ve BOTAŞ'a ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi ile başlayacak olan Genel Kurul'da, bu hafta RTÜK ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na üye seçimi de gerçekleştirilecek.

Bu hafta Genel Kurul'da sağlık alanında düzenlemeler içeren "İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşülecek.

Amasra'da meydana gelen maden kazasını araştırmak için kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun raporu da Genel Kurulun gündemine gelecek.