CiddiGazete- Dokuz yıl aradan sonra Türkiye tarafından bakan düzeyinde ilk ziyaretin yapıldığı Mısır, Libya politikalarını öne sürerek Ankara ile başlatılan normalleşme sürecini askıya aldı. Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Türkiye'nin Libya politikasını değiştirme sinyali vermediğini söyledi.

Al Arabaya televizyonuna konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile Mısır'ın normalleşme süreci görüşmelerine değindi. Şükrü, görüşmelerin, iki turdan sonra "Türkiye'nin Libya politikasında bir değişiklik olmadığı" gerekçesiyle askıya alındığını söyledi.

TÜRKİYE VE LİBYA ARASINDAKİ ANLAŞMA ÖNE SÜRÜLDÜ

Bakan Şukri, "Şu ana kadar yabancı güçlerin Libya'yı terk etmemiş olması ve bu amaca ulaşmak için kararlı tedbirlerin alınmamış olması endişe vericidir" dedi.

Türkiye-Libya arasında imzalanan hidrokarbon anlaşması, Mısır ve Yunanistan'da tepkilere neden olmuştu. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Libya'da Tobruk'taki Temsilciler Meclisi ve başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti arasındaki anlaşmazlığa değinerek, Trablus yönetiminin böyle bir anlaşma imzalamaya yetkisi olmadığını öne sürdü.

TÜRKİYE-MISIR NORMALLEŞME İÇİN BİR ARAYA GELMİŞTİ

2013 yılında Türkiye-Mısır ilişkileri gerginleşmiş, karşılıklı büyükelçilerin çekilmişti. Türkiye-Mısır ilişkileri bu tarihten itibaren maslahatgüzar düzeyinde devam etti. Türkiye'de İhvan'a (Müslüman Kardeşler) bağlı kişiler tarafından işletilen bazı televizyon kanallarının çalışmalarının durdurulması, iki ülke arasında normalleşme sürecinin kapısını araladı.

Mayıs 2021'de, Mısır ve Türkiye'de iki ülke arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde ikili düzeyde ve bölgesel bağlamda ilişkileri normalleştirmek için gerekli adımları görüşmek üzere iki tur keşif görüşmeleri yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca Abdülfettah el- Sisi'ye darbeci demişti.