CiddiGazete- Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Rusya'nın Dağlık Karabağ'da ateşkes çağrısı yapması sonrası bugün Moskova'da bir araya gelecek. Görüşmenin TSİ 15.00'te başlaması planlanıyor.

Böylece Dağlık Karabağ'da son çatışmaların başladığı 27 Eylül'den bu yana Azerbaycan ve Ermenistan yetkilileri ilk kez doğrudan müzakereler yapacak.

PUTİN, MOSKOVA’YA DAVET ETMİŞTİ

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe akşamı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmelerinin ardından çatışmaların insani nedenlerle durdurulması çağrısı yapmış ve iki ülkenin dışişleri bakanlarını Moskova'ya davet etmişti.

Putin ayrıca çatışmalarda ölen askerlerin naaşlarının teslim edilmeleri ve esir takası yapılması çağrısında bulunmuştu.

ABD VE FRANSA’DAN DA ÇAĞRI

Rusya'nın yanı sıra ABD ve Fransa da Güney Kafkasya'da daha büyük bir savaşın engellenmesi için çabalarını artırdı ve ateşkes çağrısı yaptı.

Dağlık Karabağ yönetimi çatışmalarda 370'den fazla askerinin öldüğünü açıkladı.

Azerbaycan ordusu ise şu ana kadar kayıplarıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Putin'in Moskova'da yapılacak görüşmeleri açıklaması, çatışmalara çözüm bulmak için ABD, Fransa ve Rusya'nın Cenevre'de başlattığı girişimlerin ardından geldi.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) bağlı Minsk Grubu başkanlığını yürüten üç ülke, Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son vermek amacıyla Cenevre'de görüşmeler düzenliyor.

Ancak Ermenistan, çatışmaların sürmesi halinde görüşmelere katılmayacağını duyurmuştu.

Cenevre'de kapalı kapılar ardında devam eden süreçle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990'ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Bölgede 1991 yılında "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" ilan edildi. Ancak bu ülkeyi Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımadı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Dağlık Karabağ'a çözüm bulunması için arabuluculuk faaliyetleri yürütmek üzere 1992'de kurduğu Minsk Grubu'nun eş başkanlığını ABD, Rusya ve Fransa yürütüyor.