CiddiGazete- Türkiye, Avrupa'ya gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı alırken Türkiye’nin bu kararı sonrasında binlerce düzensiz göçmen Edirne üzerinden Yunanistan’a geçmek için sınıra yürüdü. Çok sayıda kişi de deniz yoluyla Yunan adalarına geçmek için Ege kıyılarında yerini aldı.

İzmir’in Çeşme ve Dikili ilçeleri başta olmak üzere birçok kıyı yerleşiminden Yunanistan adalarına geçmek isteyen düzensiz göçmenler, Midilli ve Sakız adalarına gitmek için yola koyuldu. İzmir’de geçimini balıkçılık yaparak sağlayan tekne sahipleri de devletin görev vermesi ve imkan tanıması halinde, düzensiz göçmenleri Yunan adalarına seve seve taşıyacaklarını belirttiler. Tekne sahipleri, devletin vereceği her görevi yerine getirebileceklerini ifade etti.

“DEVLET İZİN VERDİKÇE BEN GÖTÜRÜRÜM”

İzmir’de geçimini balıkçılık yaparak sağlayan tekne sahibi Davut Orakçı, devletin izin vermesi halinde göçmenleri götürmeye razı olduğunu söyledi. Orakçı, “Devlet izin verirse götürürüm. Ama Yunan botları önümüzü kesiyor. Onlar serbest bırakırsa hayli hayli götürürüm. Devlet izin verdikçe ben götürürüm. Ama Yunanlılar bizi tarayacak diye korkuyoruz. Karşı taraftan izin verilirse komple taşırım ben. Ama orası serbest bırakacak” diye konuştu.

İSTANBUL'DA DA BALIKÇILAR MÜLTECİLERİ TAŞIMAYA HAZIR

Çanakkale, Balıkesir ve Muğla’daki bazı göçmenler şişme botlarla Avrupa’ya gitmek için Yunan adalarına gitmeye başladı. Bu kapsamda Sarıyer Rumeli Feneri’nde gönüllü balıkçılar mülteciler hakkında açıklamalarda bulundu. Gönüllü balıkçılar izin verilmesi halinde mültecileri seve seve Avrupa’ya götürebileceklerini ifade etti. Balıkçılar, “Mültecileri seve seve götürürüz, biraz da Avrupa devletleri dertlensinler” dedi.

Kaynak: Denizhaber