CiddiGazete- Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, sanık ve müdahil avukatları ile HDP Genel Başkanı Mithat Sancar ve bazı milletvekilleri salonda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra taraflara söz verdi.

Müşteki avukatları davanın "zaman aşımı" nedeniyle bitirilmemesini, dosyanın "insanlığa karşı işlenen suç" kapsamında değerlendirilmesini ve süreden muaf tutulmasını talep etti.

Sanık avukatları da "zaman aşımı" kararının uygulanmasını talep etti.

Nagehan Alçı'ya yönelik FETÖ eleştirisine ceza Nagehan Alçı'ya yönelik FETÖ eleştirisine ceza

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında Musa Anter ve Ayten Öztürk'ün öldürülmesi ve Orhan Miroğlu'nun yaralanmasına ilişkin kamu davasının zaman aşımı süresi dolduğundan düşmesine karar verilmesini talep etti.

Savcı, sanıkları arasında "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da olduğu Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve daha sonra dava dosyasıyla birleştirilen "JİTEM davası"nın dosyadan ayrılmasını talep etti.

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme, savcılık mütalaası doğrultusunda karar vererek davanın zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine karar verdi.

Mahkeme, önceki celselerde dava dosyasıyla birleşen, suç tarihi 1996 olan 16 sanıklı "JİTEM davası"nın ayrılmasına hükmetti.