CiddiGazete- İki yıl önce darbe yapan Myanmar ordusu, o dönemde tutuklanan eski lider Aung San Suu Kyi'nin affedilerek serbest bırakıldığını duyurdu.

Düğünde facia: 100 ölü Düğünde facia: 100 ölü

Uluslararası haber ajanslarının "son dakika" ibaresiyle servis ettiği gelişmede ülkenin eski devlet başkanı Win Myint'in de serbest bırakıldığı belirtildi.

Myanmar devlet medyası tarafından yapılan açıklamada, Aung San Suu Kyi'nin 5 suçtan affedileceği belirtildi. 33 yıl hapis cezası alan eski lider geçen hafta cezaevinden başkentte ev hapsine alınmıştı.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ KAZANMIŞTI

Nobel Barış Ödülü kazandıktan sonra uluslararası kamuoyunun yakından takip etmeye başladığı Aung San Suu Kyi, 2021'de tutuklanmış ve hakkındaki iddiaları yalanlamıştı. Aung San Suu Kyi'ye seçimlere hile karıştırmaktan halkı kışkırtmaya kadar bir dizi suçlama yöneltildi.

78 yaşındakİ Suu Kyi, ilk olarak 1989'da başlayan eylemlerden sonra ev hapsine alınmıştı. 1991 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Suu Kyi, 2010'da ev hapsinden çıkarılmıştı. 2015'te yapılan seçimlerden zaferle ayrılan Suu Kyi ardından askerin müdahalesi sonrasında gözaltına alınmıştı.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan bir kaynak, "Ev hapsinden çıkamayacak" ifadesini kullandı.