CiddiGazete- Coronavirüs salgını nedeniyle alınan koruyucu önlemler kapsamında toplantı sanal ortamda gerçekleştiriliyor.

Merkez Bankası'nın 2021 yılı programına göre, ikinci Enflasyon Raporu 29 Nisan'da, üçüncü Enflasyon Raporu 29 Temmuz'da ve dördüncü Enflasyon Raporu 28 Ekim'de yayımlanacak.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın sunumundan öne çıkan başlıklar şöyle:

- 2021 yılında küresel enflasyon üzerindeki risklerin ağırlıklı olarak yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir. Son dönemde gelişmekte olan ülkelere portföy girişlerinin hızlandığı görülmektedir. İktidasi faaliyet yılın son çeyreğinde de güçlü bir seyir izledi.

- Turizm bağlantılı imalat sanayindeki iyileşme sınırlı kaldı. Son dönemde salgına bağlı kısıtlamaların hizmetler sektöründeki istihdam üzerindeki etkileri görülmeye başlanmıştır.

- Kredi genişlemesinin etkisiyle salgın döneminde belirgin bir parasal genişleme gerçekleşti. Net kredi kullanımının tarihsel ortalamaların oldukça üzerinde artması altın ithalatının hızla yükseldiği turizm gelirlerinin azaldığı dönemde cari işlemler açığının yükselmesine neden olmuştur.

ENFLASYONDA TEMEL MAL VE GIDA BELİRLEYİCİ OLDU

- Cari açık ve sermaye çıkışları önemli miktarda rezerv kaybına yol açtı. İç talep koşulları kur ve beklentiler enflasyon görünümünü olumsuz etkiliyor.

- Enflasyon ekim enflasyon raporunda paylaştığımız tahmin bandının üzerinde gerçekleşmiştir. Artışta temel mal ve gıda grupları belirleyici oldu.

- Fiyat artışı eğilimi tarihsel ortalamalara göre yüksek ve genele yayıldı. Üretici enflasyonu artış eğilimini korumaktadır.

- Üretici fiyatları tüketici fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmiştir. Talep koşulları 2020 yılının ikinci yarısında güçlü seyrederken çıktı açığı göstergeleri enflasyonist seviyelere erişti.

- 2020 yılının son çeyreğinde toplam talep koşullarının hala enflasyonist seviyelerde seyrettiği anlaşılmaktadır.

- Döviz kurlarında son aylarda yaşanan düşüş önümüzdeki dönemde enflasyon üzerinde döviz kaynaklı risklerin azalacağına işaret etmektedir. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi girdi maliyetleri kanalıyla enerji gıda ve temel mallar üzerinden enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır.

- Dünya genelindeki tedarik sorunları ve navlun maliyetleri de enflasyon üzerinde baskı oluşturuyor.

ENFLASYON TAHMİNLERİ

- 2021 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 9.4’te sabit bırakıldı. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7 olarak açıklandı.

- 2021 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 10.5’ten yüzde 11.5’e yükseldi. 2022 yılı gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 9.4 olarak belirlendi.

- Sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve bekleyişlerdeki iyileşmenin devam etmesi ile enflasyondaki düşüş eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz.