CiddiGazete- Kültür eski bakanı ve hukukçu Namık Kemal Zeybek, yeni bir parti kurmanın hazırlıkları içinde olduğunu duyurdu.

Canlı yayında konuşan Zeybek, yakın bir zamanda parti kuracaklarını ve adının ATA Partisi olacağını açıkladı.

Zeybek açıklamasında "ATA Parti, ülkemizin içine sürüklendiği çıkmazdan kurtarılarak, Türklüğün binlerce yıllık geçmişindeki üstünlüklere ulaşması için; ATA'nın ortaya koyduğu Türk devrimini bilinçle benimseyen, çağın gereklerine göre yenileyerek, 'Yeniden Türk Devrimi' tasarlaması ile yola çıkanların buluştuğu partidir" diye konuştu.

NAMIK KEMAL ZEYBEK KİMDİR?

İyi Parti'nin İzmir adayı Özlale İyi Parti'nin İzmir adayı Özlale

1944 yılında Bayburt'un Kitre köyünde doğdu. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Çayeli, Rize; Pazaryeri, Bilecik; Şiran, Gümüşhane; Ilgaz, Çankırı; Tortum, Erzurum; Kahta, Adıyaman ve Keles, Bursa ilçelerinde 10 yıl kaymakamlık yaptı.

1977 yılında Gün Sazak'ın Gümrük ve Tekel Bakanlığı döneminde, bu bakanlıkta müsteşarlık yaptı.

Siyasete Alparslan Türkeş ile beraber CMKP'de başlayan Zeybek, aynı partide gençlik kolları genel başkanı oldu.

12 Eylül darbesi öncesi Milliyetçi Hareket Partisi içinde aktif görev yapan Namık Kemal Zeybek, darbenin ardından, "MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası"nda idamla yargılandı.

1983-1987 yıllarında Doğan Haber Ajansı'nda 4 yıl koordinatör olarak çalıştı.

1987 yılında yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili seçildi. 1989-1991 yılları arasında Turgut Özal Başbakanlığında yeniden kurulması için çalıştığı Kültür Bakanlığı'nın ilk Kültür Bakanı oldu.

1992-1994 yıllarında, Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde, Büyükelçi unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanlığı yaptı. Türkiye ile Türk dünyasının koordinasyonunu gerçekleştirdi. 1994-1995 yılları arasında aynı konuyla görevli olarak Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevinde bulundu.

1995 yılında yapılan milletvekilliği genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi İstanbul Milletvekili olarak tekrar Meclise girdi ve 1997 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. 1999 Türkiye genel seçimleri'nde MHP'den Eskişehir 2.sıra milletvekili adayı oldu. Fakat seçilemedi.

2002 yılındaki seçimde Türkiye genel seçimlerinde MHP'den bu kez Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı oldu fakat MHP barajı geçemediği için seçilemedi.

18 Ekim 1993- Temmuz 2006 yılları arasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Zeybek, 2007 yılı Ocak ayında BBP'e geçti ve bu partide ilk önce Genel Başkan Başdanışmanlığı ve sonra Genel Sekreter oldu. Aynı yıl ağustos ayında partisinden istifa etti.

2010 yılında katıldığı Demokrat Parti'nin 15 Ocak 2011 tarihinde gerçekleştirilen 10. Olağan Büyük Kongresi'nde genel başkanlık seçiminin üçüncü turunda 586 oyun 566'sını alarak Genel Başkan seçildi. Bir yıl görevde kaldı. Ahmet Yesevi Vakfı, Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne Yardım Vakfı başkanlığı görevlerini ve Ata Derneği Genel Başkanlığını yürütmekte olan Namık Kemal Zeybek'in Bilgi Sevgi Hoşgörü, Ülkü Yolu, Milli Kültür Meselemiz, Türk Olmak, Çağı Yakalamak, Ahmet Yesevi Yolu ve Hikmetler, AB Seyir Defteri, Bilgi Çağından Globalizme, Türk'üm ve Işığa Doğru adıyla yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.

2015 Genel Seçimlerinde MHP'den Tunceli milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı fakat adaylığı genel merkez tarafından onaylanmadı.