CiddiGazete- Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir fabrikada çalışan 38 yaşındaki Mehmet Nalbantoğlu, coronavirüs salgını sürecinde 50'den fazla arkadaşıyla birlikte ücretsiz izne çıkarıldı. Altı aydır bin 168 lira nakdi ücret desteğiyle geçinmeye çalışan 3 çocuk babası Nalbantoğlu, “Biri bize bin 168 lira ile nasıl geçineceğimizi, nasıl aç yaşayacağımızı anlatsın” diye isyan ederek yaşadıklarını anlattı.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre Mehmet Nalbantoğlu şunları söyledi:

“Mart'ın 23'ünde astım rahatsızlığımdan dolayı beni 3 ay ücretsiz izne çıkardılar. Ardından bu süreleri uzattılar. Altı aydır maaş ve sigortam ödenmedi. İşvereni defalarca CİMER'e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) şikayet ettiğim halde bir gelişme olmadı. AKP Aydın milletvekillerine ulaştım, sessiz kaldılar.

Altı aydır işsizim ve ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu aile içine de yansıdı. Evlendiğimiz 2006 yılından bu yana dönem dönem sıkıntılar yaşadık. Eşim de ‘Artık aynı sorunları yaşamak istemiyorum’ dedi ve 10 gün önce evi terk etti.

En büyüğü 8. sınıfa giden üç çocuğumla çaresiz kaldım. Ben ve çocuklarım nasıl geçineceğiz, onun derdindeyim.

Bizi işten çıkarmıyorlar ancak 500 yeni eleman almak için ilan veriyorlar. Bu yöntemle işsizlik istatistiklerini düşürmeye çalışıyorlar.

Sadece bir bankanın kredi taksidine aylık bin lira ödüyorum. Üç çocuğumla geçinemeyince maaş aldığım bankadan kredi aldım, onlara 519 lira ödemem var. Kredi kartlarından toplam 8 bin lira harcadım. Kredi kartında bir kuruş limit kalmadı.

Açlık sınırı 2 bin 500 liranın üzerinde siz bin 168 lira ile vatandaşa geçimini sağla diyorsunuz. Kızım 8. sınıfa gidiyor. Öğretmeni evde çalışması için 4 kitap önerdi, kırtasiyeye sordum 205 lira.

Bu rakam bırakın yaşamayı okul masrafına yetmeyecek. Bizlere verilen bin 168 lira ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçinebilirse yemin ederim maaşımı veririm. Dayanacak gücüm kalmadı.”