CiddiGazete- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün arabulucu rolünde devreye girerken, Türkiye ve Yunanistan liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından iki ülkenin NATO bünyesinde "teknik görüşmelere başlama kararı aldıklarını" açıkladı.

Stoltenberg, görüşmelerin askeri gerilimi düşürme, Doğu Akdeniz'de olay ya da kaza yaşanması riskini azaltma amacını taşıdığını belirtirken, "Yunanistan ve Türkiye değerli müttefiklerdir. NATO da paylaştığımız güvenliğimiz konusundaki tüm unsurlar için önemli bir görüşme platformudur" dedi.

İKİ AŞAMALI YALANLAMA

Atina cephesinden ise buna iki aşamalı yalanlama geldi. Dün Kathimerini Gazetesi'ne konuşan kaynaklar, gerginliğin bitmesinin ancak tüm Türk gemilerinin Yunan kıta sahanlığından derhal kaldırılmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Bugün ise Başbakan Kiryakos Miçotakis, tepki çekecek bir çıkışta bulundu. Uzlaşma çağrılarına kulak tıkayan Miçotakis, "Türkiye herhangi bir diyaloğa başlamadan önce tehdit politikasından vazgeçmeli" ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: İBRETLİKTİR

Yunanistan’ın uzlaşmaz tavrına hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, hem de NATO’dan cevap geldi. Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın, NATO bünyesinde Türkiye ile teknik görüşme kararı alındığına ilişkin Genel Sekreter Stoltenberg'in açıklamasını yalanlamasıyla ilgili şöyle dedi: "Yunanistan’ın NATO’yu yalanlaması ibretliktir. Yalan söyleyen Yunanistan'dır. Önce 'olur' verdi, sonra vermediğini söyledi."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de daha sonra yaptığı açıklamada, "Görüşmelerde bir anlaşma sağlanamadı" dedi.