CiddiGazete- İsmailağa Cemaati'nin eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun torunu Abdülhalik Ustaosmanoğlu'nun başkanlığını yaptığı Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği'nin "İslamofobiyle mücadele" projesi için Avrupa Birliği'den "Erasmus+ Gençlik Programı" kapsamında 31 bin 455 euro hibe aldığı ortaya çıkmıştı.

Hibe desteğinin Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından tartışmaya açması üzerine projenin iptaline ve yapılan ödemelerin geri alınmasına karar verildi.

CÜBBELİ AHMET İLE USTAOSMANOĞLU KARŞI KARŞIYA GELDİ

İzmir Adliyesi önünde çatışma İzmir Adliyesi önünde çatışma

Cübbeli Ahmet adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, "20-30 bin Avro için bu zillete katlanmak asla caiz değil. Dış devletlerden bir dernek ve vakfın yardım ve bağış kabul etmesi uygun olmaz. Zira bugün para alan yarın emir alır" dedi.

Ünlü'ye cevap veren Ustaosmanoğlu ise "Koskaca adamsın. İnsanları düşmanlığa teşvik etme" ifadelerini kullandı.

KOMİSYON PARAYI GERİ ALMAK İÇİN SÜRECİ BAŞLATTI

AP'de de tartışılan konuya karşı aylar sonra açıklama geldi. Duruma tepki gösteren bir kişinin sorularına yanıt veren Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, komisyonun, AB fonlarından yararlananların AB değerlerine saygı göstermelerini sağlamaya önem verdiğini belirtti.

Yakın zamanda yaşanan bazı olayların, "ulusal ya da AB fonlarının yanlış ellere geçme riskini ortaya koyduğunu" belirten Schinas, "Türkiye Ulusal Ajansı, Yavuz Sultan Selim Derneği tarafından yürütülen projeyi Erasmus+ programı prosedürleri ve rehberine göre seçmiştir. Proje, Erasmus+ Gençlik katılımı faaliyetleri kapsamında gençlerin değişim, kültürel ve sivil eylemleri deneyimlemelerini sağlamak amacıyla 31 bin 455 Avro hibe aldı. Faaliyetler 31 Mayıs 2023 tarihinde sona erdi. Komisyon, bu projeye yapılan ödemeleri askıya almış ve halihazırda ödenmiş olan fonların geri alınması için prosedürleri başlatmıştır" dedi.

(Cumhuriyet)