CiddiGazete- Ankara'da torbacılara öldürtülen Ülkü Ocakları eski genel başkanı Sinan Ateş cinayetinin en çok konuşulan isimlerinden Mersin eski milletvekili Olcay Kılavuz, Halk TV'ye konuştu.

Olcay Kılavuz, "Her şeyden evvel böyle şerefsiz bir olayın içerisinde bulunacak kadar şerefsiz biri değilim. Böyle bir olayın içerisinde zerre dahlim olsa ben kafama sıkar kendimi öldürürüm. Sinan Ateş için ben de adalet istiyorum. Devletimiz gerekeni yapsın" dedi.

Cinayeti işleyen tetikçiyi kaçıran Tolgahan Demirbaş'ın Olcay Kılavuz'a ait evden çıktığı iddia edilmişti. Kılavuz, 30 Aralık 2022'de işlenen cinayetin üzerinden 511 gün geçtikten sonra soruları cevapladı.

"BU KORKUNÇ BİR ŞEY"

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Olcay Kılavuz, "Bu şerefsizliklerin içerisinde bizim yer bulmamızı çeşitli saldırı, çeşitli ithamlarla bizi bu olaylara çekmek istiyorlar. Bu olaydan en çok üzülen ve en çok mağdur olan kişi benim. Namusum ve şerefimle Ülkü Ocakları gibi bir kurumda uzun yıllar görev yapmış ve kendisinden sonra ülkü ocakları genel başkanlığı yapmış birisinin böylesi menfur bir saldırıya maruz kalmasına ne rızamız olabilir, ne de içinde olabiliriz, ne de böyle bir şey isteriz. Bu çok korkunç bir şey. Hatta alçakça" dedi.

"CİNAYET GÜNÜ NİĞDE'DEYDİM"

Başsağlığı dilemeyen, cenazeye katılmayan partisinin Sinan Ateş cinayetine sahip çıktığını iddia eden Olcay Kılavuz, "Devlet Bahçeli konuşmalarında Sinan Ateş'ten bahsediyor. Biz de herkesten daha çok bu olayın her yönüyle açığa çıkmasını ben isterim. Ben zaten olayın olduğu gün memleketim Niğde'deydim. Olaydan birkaç gün önce de öyle. Herkes ile alakalı iddialar var. Ama gerçeklere bakmak lazım" diye konuştu.

"İŞİN İÇİNDE OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"

Seyhan Avşar'ın "Bir Cuma çıkışı Ülkü Ocakları eski başkanı Sinan Ateş'i kim öldürdü? Korkunç bir cinayet değil mi bu?" sorusuna Olcay Kılavuz, "Bu işin içerisindekilerin Allah belasını versin. Önündekilerin, arkasındakilerin... İşin içinde kim varsa Allah belasını versin. Benim bu işin önünde, arkasında, sağında, solunda, dolayında olmam mümkün değil" diye cevap verdi.

AİLEYLE TEMASA GEÇMEDİ

"Sinan Ateş'in ailesiyle irtibata geçtiniz mi?" sorusunu ise Olcay Kılavuz, "Ailesiyle irtibata geçmemiz gibi bir şey yok ki. Kendilerinden böyle bir talep gelmedi" diye cevapladı.

"DEVLETİMİZ ARAŞTIRSIN"

"Sinan Ateş sizden birisiydi. Temasa geçmek için onlardan bir talep gelmesi gerekir miydi?" diye sorulan Kılavuz şu cevabı verdi: "Kurumsal olarak benim bir sorumluluğum var. Kafama göre adım atmam gibi bir durum söz konusu olamaz. Gelişi güzel kendi kafama göre gireyim, çıkayım gibi bir şey söz konusu olamaz. Şahsım Olcay Kılavuz olarak söylüyorum. Devletimizin kurumları var. Tüm yönleriyle bakılsın. HTS, baz... Her ne varsa bakılsın. Devletimizin imkanları var."

"İDDİALAR YALAN"

İstanbul'da gökyüzü 'kızıla' boyandı İstanbul'da gökyüzü 'kızıla' boyandı

"Sinan Ateş cinayetinin tetikçisini kaçıran Tolgahan Demirbaş sizin evinizden çıkmadı mı? Cinayetten sonra sizi aramadı mı?" sorusuna Olcay Kılavuz'un verdiği cevap şöyle:

"Bunların hepsi yalandan ibaret... Öyle bir şey yok. Suçlu biriyle, suça bulaşmış biriyle temas kurar mısınız? Sinan Ateş için adaletin tecelli etmesini herkesten çok ben isterim. Alnımız ak, başımız dik. Ben kahroluyorum. Ölümden ağır geliyor. Böyle bir olayın içerisinde zerre dahlim olsa ben kafama sıkar kendimi öldürürüm."

"İFADEYE ÇAĞRILSAM GİDERİM"

Konuya ilişkin ifadeye çağrılmadığını aktaran Oktay Kılavuz, "Dosya kapsamında şüpheli olduğuma dair bir bilgim yok. İfadeye çağırılırsam seve seve giderim. Devlet Bahçeli Bey de bana yönelik bir saldırı olduğunu biliyor. Bugüne kadar açıklama yapmadım. Kurumsal kimliğimden kaynaklı. Ölüp ölüp diriliyorum. Sinan Ateş'e suikast yapıldı, bana da itibar suikasti yapılıyor. Beni de böyle öldürüyorlar" dedi.

Editör: İbrahim KANBUR