CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı olan 89 yaşındaki Nesrin Sipahi'nin hayatını kaybettiği yönündeki haberler bugün basında yer almıştı.

Sipahi'nin menajeri Zeynep Öztürk söz konusu haberleri yalanladı.

Öztürk, Nesrin Sipahi'nin yaşadığını duyurdu.

NESRİN SİPAHİ KİMDİR?

Nesrin Sipahi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına sahip olan ve 29 Ekim 1934'te İstanbul'da doğan bir Türk sanatçıydı. Müzik eğitimine klasik batı müziği ve şan dersleri alarak başladı.

Klasik Türk müziğine olan yeteneği fark edilince, büyük bestekâr Şerif İçli'den dersler aldı. 1953 yılında TRT Ankara Radyosu'nda kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. Radyoda Ferit Ruşen Kam, Refik Ahmet Sevengil, Halil Bedii Yönetken, Suphi Ziya Özbekkan ve Ekrem Güyer gibi dönemin büyük hocalarıyla çalıştı. İlk plağı "Bir Rüzgârdır Gelir Geçer Sanmıştım" isimli çalışmasıydı ve 1957 yılında Odeon Plak Şirketi'nden çıktı.

THY'den sefer iptali kararı THY'den sefer iptali kararı

Sanat yaşamında çeşitli başarılara imza atan Sipahi, 1965 yılında Tamer Yiğit'le başrolünü paylaştığı "Kalbimdeki Serseri" adlı müzikal filmde oynadı. Ayrıca 1974 yılında o dönemin Fenerbahçe futbolcularıyla kulübün bilinen ilk marşı olan, sözleri Fecri Ebcioğlu'na ait "Yaşa Fenerbahçe"yi seslendirdi.

1965'te yönetmenliğini Ülkü Erakalın'ın yaptığı "Veda Busesi" adlı filmde kullanılan şarkıları da seslendirdi. Türkan Şoray ve Tunç Okan'ın başrollerini paylaştığı bu filmdeki "Veda Busesi" şarkısı, Sipahi'ye Altın Plak Ödülü kazandırdı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı unvanı verilen Sipahi, uzun yıllar gazinolarda assolistlik de yapmıştır. Sanatçı, müziğe katkılarından dolayı 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'ne lâyık görülmüştür.