CiddiGazete- Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in CHP ile köprüleri attığı bugünkü kurultay konuşmasıyla ilgili değerlendirme yaptı.

Ümit Özdağ, CHP'nin 15 milletvekili vererek İyi Parti'nin grup kurmasına yardım edilen süreçle ilgili yaptığı değerlendirmede, Meral Akşener'i suçladı. Özdağ'ın sosyal medya paylaşımı şöyle:

- Sayın Akşener, "CHP’den 15 milletvekili aldım. Bedel ödemekten bıktım" demiş. Bu açıklama gerçekleri yansıtmıyor. CHP, 15 milletvekili karşılığında İYİ Parti'den bedel istemedi.

- Şimdi olayların gelişmesini özetleyeyim:

- İYİ Parti'nin seçimlere sokulmaması için Ankara'da gizli bir toplantı yapıldığı ve karar alındığı bilgisi bana ulaştı.

- Bu bilgiyi Akşener ile paylaştım. Akşener bunun üzerine Kılıçdaroğlu ile görüştü ve TBMM'de grup kurarak seçime girmek için 15 milletvekili istedi.

- Kılıçdaroğlu çok istekli davranmamış. Akşener'in bana söylediğine göre "Basına bu talebimi anlatır ve sizin reddettiğinizi açıklarım" demesi üzerine Kılıçdaroğlu kabul etmek zorunda hissetmiş.

- En azından Akşener bana böyle anlattı. Üstelik Kılıçdaroğlu 15 vekil ile desteği ittifak şartı olmaksızın vermişti.

- CHP'li vekillerin katılmasının üzerinden kısa bir süre geçti. Akşener bir gün divana gelerek, "KK ile el sıkıştık. Seçime ittifak ile giriyoruz, ne diyorsunuz" diye sordu.

- 2 genel başkanın el sıkışması sonrasında söyleyecek bir şey kalmamıştı.

- CHP-İYİ Parti ittifakı, AK Parti'den İYİ Parti'ye gelen yüzde 7 civarında oyun MHP'ye gitmesine neden oldu.

- CHP-İYİ Parti ittifakı kararı, İYİ Parti için iyi olmamıştı.

- 2019 Yerel seçimleri öncesinde İYİ Parti divanında, Akşener ve bütün divan üyeleri "CHP ile yerel seçimlerde ittifak yapalım" görüşünü savundular.

- Ben tek başıma "CHP-HDP ittifakı üzerinden saldırıya uğrarız, üstelik biz CHP ile ittifak yaparsak, ayrılmış olan AK Parti ve MHP tekrar bir araya gelirler, Cumhur ittifakı tekrar kurulur" görüşünü savundum.

- İttifaka karşı çıktım. Reddedildi.

Akşener bu ifadeleri kullandı mı? Akşener bu ifadeleri kullandı mı?

- Dikkat edin, yerel seçimlerde CHP İYİ Parti'ye değil, İYİ Parti CHP'ye ittifak teklif etti.

- İYİ Parti tarafından bedel ödense tam tersi olurdu.

- Üstelik yerel seçimler sonrasında Sayın Akşener ve yakın çevresinin CHP'ye "nasıl bedel ödettiğini" hepimiz biliyoruz.

- Sonuç olarak, olayları en yakından yaşayan 5 kişiden birisi olarak Akşener'in bugün yaptığı açıklamanın doğru olmadığını biliyorum.

- CHP, hiç bir zaman "Biz size 15 vekil verdik, buyrun kasaya" tavrı içinde olmadı.

- Eğer olsaydı en çok ben yeri göğü inletir, CHP'yi sert şekilde eleştirirdim.

- Hele Akşener ile en son konuşmamızı yaptığımız İstanbul'daki ofisindeki konuşmada CHP ile yolları "CHP'yi suçlayarak" bitireceğim dediğini çok iyi hatırlıyorum.

- Akşener, sözünü tuttu, suçlayarak bitirdi.

- Peki, bunları neden yazdım?

- Çünkü aynen böyle yaşadım ve dostluk da mertçe olmalı rekabet de.