CiddiGazete- Cumhur İttifakı'na katılan Yeniden Refah Partisi (YRP) ve Hüdapar'ın taleplerinden biri olan 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un değiştirilmesi tartışma konusu olmuştu.

Fatih Erbakan'ın genel başkanlığını yaptığı Yeniden Refah Partisi, 6284'ün değiştirilmesi talebinin AKP tarafından kabul edildiğini öne sürmüştü. Adı Hizbullah ile anılan Hüdapar'ın genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Erbakan'ın söz konusu talebini desteklediklerini belirterek "Biz de İstanbul Sözleşmesi'nin ailenin köküne kibrit suyu döktüğünü, 6284 sayılı yasanın isminin her ne kadar aileyi koruma kanunu olsa da şiddeti önlemediğini daha önce basınla paylaştık" ifadelerini kullanmıştı.

AKP'Lİ ZENGİN: HEDEF HALİNE GELİYORUM

YRP ve Hüdapar'ın taleplerine AKP içinden de tepki gelmişti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez" açıklamasını yaparken, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis'te 6284 sayılı kanunun "kırmızı çizgileri" olduğunu vurgulamıştı. Zengin, katıldığı bir programda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

- Artık bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Hedef haline geliyorum. Sayın bakanımız açıklama yapıyor, sayın cumhurbaşkanımızın açıklamaları var ama ben bu konuda ne zaman bir şey söylesem normali çok aşan bir hedef olma hali ortaya çıkıyor. Sadece Twitter'dan değil, çok düzenli ve planlı bir saldırıya dönüşüyor.

- Bununla da kalmıyor, telefonuma yüzlerce tehdit mesajları alıyorum. Bunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu bilmiyorum kamuoyu fark ediyor mu? 6284 tabii ki tartışılabilir, İstanbul Sözleşmesi çok tartışıldı. Benim itirazım usulüne, yöntemine fakat bundan kamuoyu yeteri kadar rahatsızlık duymuyor. Doğrusu bu saldırılar Türkiye'de kadınları çok rahatsız ediyor.

YAPICIOĞLU İLE ZENGİN AYNI LİSTEDE

14 Mayıs seçimlerinde AKP’den milletvekili olarak TBMM'ye girmek için yarışacak 600 adayın ismi belli oldu. 6284 sayılı kanuna karşı çıkan Hüdapar Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile kanunu savunan AKP'li Özlem Zengin aynı bölgeden aday gösterildi.

AKP'nin listesine göre Özlem Zengin, İstanbul 3. Bölge ikinci sırada aday gösterilirken, Yapıcıoğlu aynı bölgeden dördüncü sırada aday gösterildi.