CiddiGazete- Trabzon Havalimanı'nda dün yaşanan skandalı ciddigazete.com gündeme getirdi. Efkan Başkan isimli vatandaş, karşıladığı Fener Rum Patriği Bartholomeos'a arkasında "ekümenik" yazan Trabzonspor forması hediye etti.

Bartholomeos ile birlikte havalimanında kameralara görüntü veren kişinin Efkan Başkan isimli vatandaş olduğu ortaya çıktı. Barthholomeos'un daha önceki Trabzon ziyaretlerinde de ev sahipliği yapan Başkan'ın karşılıksız çek, uyuşturucu madde ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, basit yaralama ve resmi belgede sahtecilik suçlarından kaydı olduğu öğrenildi.

CÜBBELİ AHMET DE TEPKİ GÖSTERDİ

Cübbeli Ahmet, "ekümenik" skandalıyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Trabzon'umuzu, Bartholomeos'un ekümenikliğini kutlama yeri yapan Efkan isimli şahsı da bu görüşte olan diğer şahısları da dînimizin ve devletimizin hassas olduğu konularda yanlış yapmamaya dâvet ediyorum.

Milliyetçiliğin merkezi kabûl edilen Karadeniz'de ve özellikle Trabzon'da Bartholomeos'u formayla karşılayıp üzerine de devletimizin sınırlarını aşan bir patriklik yetkisini ifâde eden 'Ekümenik' tâbirini yazan bir zihniyet aslâ kabûl edilemez ve Trabzonspor'un forması buna âlet edilemez. Bundan bütün Müslümanlar rahatsız olmuştur.

Ekümeniklik projesi İstanbul'da Suriçi'nde Vatikan gibi müstakil bir devlet kurulup buranın Hristiyanlaştırılması için hedeflenen bir oluşumdur.

Bu takdirde Fâtih, Yavuz ve Kânûnî dâhil bütün pâdişâhlarımızın ve birçok ulemâ ve evliyâmızın kabirleri dâhil Hristiyanların eline geçme tehlikesi vardır.

Haluk Levent'ten Tüdanya seferberliği Haluk Levent'ten Tüdanya seferberliği

Böyle bir ünvânı Fener Patriği'ne lâyık gören bir kişi şuurlu bir Müslüman ve Trabzonlu olamaz. Bu zihniyete mensûb olanlar olsa olsa gâvur pabucu yalayan ve İslâm kimliğini hiçe sayan şahıslar olabilir."

HÜSEYİN BAŞ: KABUL EDİLEMEZ

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş ise şu ifadeleri kullandı:

"Trabzonspor üzerinden sevimli gösterilemeye çalışılarak Pontus idealleri için kendilerine alan açmaya çalışan Patrik Bartelemehos'a, Lozan ve Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kulanılması yasaklanan 'ekümenik' unvanı yazılı Trabzonspor forması hediye edilmesi kabul edilemez."