CiddiGazete- Yusuf Tekin'e teslim edilen Milli Eğitim Bakanlığı, bir skandala daha imza attı.

22 Ekim 1988'de; Mevlit Kandili günü kayınpederinin evine gitmek için ailesiyle bindiği halk otobüsünde PKK'lı teröristlerin şehit ettiği binbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın ismi İzmir'de bir okula verildi. MEB, şehit binbaşı Yıldıran'ın isminin okula verilmesinden rahatsız oldu.

1 Ekim 2010'da da Fatih Şehitler Parkı'ndaki anıtta yer alan Yıldıran'ın ismi, AKP'li milletvekillerinin tepkileri üzerine Ergenekon kumpası sırasında Fatih Belediyesi tarafından kaldırılmıştı.

yıldıran 261

ESAT OKTAY YILDIRAN KİMDİR?

Kıbrıs gazisi Esat Oktay Yıldıran, 15 Şubat 1949'da dünyaya geldi. 1970 yılında Kara Harp Okulu'ndan piyade teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Yıldıran, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı'nda görev yaptı.

34 İdlib şehidini kimler unuttu 34 İdlib şehidini kimler unuttu

DİYARBAKIR CEZAEVİ

Esat Oktay Yıldıran, 12 Eylül Darbesi sonrası 24 Şubat 1981-30 Ağustos 1983 tarihleri arasında Diyarbakır E Tipi Askerî Cezaevi'nde yüzbaşı rütbesiyle güvenlik amiri olarak görev yaptı.

Yıldıran'ın görev yaptığı dönemde Diyarbakır Cezaevi'nde PKK'nın kurucularından Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş ve PKK Merkez Komite Üyesi Mazlum Doğan gibi terör örgütünün üst düzey isimleri öldü.

Yıldıran, Diyarbakır Cezaevi'ndeki görevinin bitişinin ardından İstanbul'a atandı. İstanbul 23. Piyade Tümeni'nde binbaşı rütbesiyle tabur komutanı olarak görev yaptı.

SUİKAST

Esat Oktay Yıldıran, 22 Ekim 1988 günü eşi ve çocuğu ile birlikte Ümraniye'nin Sarıgazi semtindeki askerî lojmanların önündeki duraktan halk otobüsüne bindi. Aynı araca binen iki kişi, Yıldıran'ın oturduğu koltuğun arkasındaki sıraya geçti.

Kalabalık olmayan otobüs, saat 14.50'de Kısıklı Meydanı'ndaki durağa geldiğinde durdu ve kapıların açıldığı sırada saldırganlardan biri ateş açtı.

Arkasından açılan ateş sonucu mermilerden ikisi Yıldıran'ın boynuna ve sırtına isabet etti. Bir mermi de otobüste bulunan yolculardan birine geldi. Ateş açan iki saldırgan otobüsten inip kaçtı. Yıldıran ve vurulan diğer yolcu hastaneye götürüldü. Binbaşı Yıldıran kurtarılamadı ve şehit oldu.

Suikastı PKK terör örgütü üstlendi. Saat 21.00'de Cumhuriyet Gazetesini arayan bir kişi, "Kısıklı'da cezalandırılan Esat Oktay Yıldıran, PKK tarafından öldürülmüştür. Biji Partiya Karkaren Kürdistan" şeklinde konuştu. Yıldıran, PKK terör örgütü tarafından "Cellat" olarak anılmış ve ölüm listesine alınmıştı.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü gazetecilere, "Binbaşı otobüs içindeyken, sivil elbiseliyken vuruluyor. İki kişi oldukları tahmin ediliyor. Bir kişi ateş ediyor. Otobüs durduğu sırada kapılar açıldığında ateş ediyorlar ve kaçıyorlar" dedi.

TEPKİLER

Suikast sonrası Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından, "Çok kıymetli bir subay olarak isim yapmıştır ve daima da böyle anılacaktır" açıklaması yapılmıştır.

ÖDÜLLERİ VE MADALYALARI

Yıldıran, Türk Silahlı Kuvvetleri Hizmet Övünç Madalyası ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası almıştır.

HATIRASI

Şehit Binbaşı Yıldıran, Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilmiştir.

PKK'LILAR VE AKP'LİLER RAHATSIZ OLDU

1 Ekim 2010'da Fatih Şehitler Parkı’ndaki anıtta yer alan Yıldıran'ın ismi, AKP milletvekillerinin tepkileri üzerine Ergenekon davaları sırasında Fatih Belediyesi tarafından kaldırıldı. Yıldıran'ın adının yer aldığı mermer parça, belediye ekipleri tarafından söküldü.

Yıldıran'ın oğlu Timuçin Yıldıran, Nisan 2012'de Rasim Ozan Kütahyalı'ya yazdığı yazılar nedeniyle dava açtı. Mahkeme, "Yıldıran'ın kişisel hatırasına hakaret" suçundan dolayı Kütahyalı'ya 90 gün hapis cezası verdi. ROK'un boşanlığı eşi Nagehan Alçı da aynı suçtan dolayı 105 gün hapis cezası aldı.

2012'de 12 Eylül Davası'nın yeniden başlamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, Yıldıran ile ilgili şu açıklamada bulundu:

"Binbaşı Esat Oktay Yıldıran kendisine verilen görevleri kanun, yönetmelik ve diğer yasal mevzuat içinde en iyi bir şekilde yapmak için çaba gösteren, her görevde komutan ve amirlerinin takdirini kazanmış, Atatürk ilke ve inkılaplarına yürekten bağlı, Türk vatanının bölünmezliğine inanmış çok kıymetli bir subay olarak isim yapmıştır ve daima da böyle anılacaktır. Görevli olduğu süre içinde cezaevinde örgütlerin kendi iç hesaplaşmalarından ileri gelen bazı olaylar olmuş, bu olaylar ve sonradan çeşitli defalar yapılan şikâyetler inceletilmiş ve hiçbir olayın yasal soruşturma veya yasal işlem dışında tutulmadığı görülmüştür."

yıldıran 2622

YUSUF TEKİN'E BIRAKILAN MEB ŞEHİT İSMİNİ VETO ETTİ

PKK'lı teröristlerin "infaz listesi"ne aldığı şehit binbaşı Esat Oktay Yıldıran, Fatih Belediyesi'nden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da "veto" edildi.

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı Köyü'nde yıkılıp tekrar yapılan Belenbaşı İlkokulu'na Esat Oktay Yıldıran'ın ismi verildi.

PKK'lıları rahatsız eden konunun medyaya yansımasının ardından yazılı bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı kararı tasvip etmediğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MEB TASVİP ETMEDİ!

İzmir’de bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verildiğine ilişkin haberler üzerine Bakanlığımızca gerekli inceleme yapılmıştır.

Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

"VALİLİĞE GEREKLİ BİLGİ VERİLDİ"

Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir.

Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bu bağlamda "Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği"ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.

VATAN HAİNİ ŞEYH SAİT'TEN RAHATSIZ OLMADILAR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni yöneten kayyımın Şeyh Sait'in ismini kentteki bir bulvara vermesinden rahatsız olmayan AKP'nin, şehit binbaşının isminden rahatsızlık duyması ilginç karşılandı.