CiddiGazete- Alman Sol Parti milletvekili PKK yandaşı Gökay Akbulut, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra Antalya Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Uçağı 3 Ağustos saat 15.00 sularında Antalya Havalimanı'na inen Akbulut, pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Hakkında "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yakalama kararı bulunan Gökay Akbulut, birkaç saat süreyle havaalanında tutuldu.

"DAVA SİLİNDİ YAKALAMA KARARI KALDIRILDI"

Ardından karakola götürülen ve sağlık kontrolünden sonra savcılığa sevk edilen Akbulut, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın araya girmesiyle gece saat 23.00 sularında serbest bırakıldı. Gökay Akbulut'a hakkındaki "davanın silindiği ve yakalama kararının kaldırıldığı" bildirildi.

ALMAN YETKİLİLER "ÜST DÜZEYDE FARKLI KANALLARDAN" OLAYA MÜDAHİL OLDU

Şenol Güneş: Utanç verici Şenol Güneş: Utanç verici

DW Türkçe'nin aktardığına göre; soruşturmanın Akbulut'un sosyal medyada yaptığı açıklamalar ve konuşmaları nedeniyle, "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatıldığı öğrenildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung konuyla ilgili haberinde Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Antalya Konsolosluğu'nun Akbulut'la yakın iletişim halinde olduklarını yazdı. Gazete, Alman hükümetinin "üst düzeyde farklı kanallardan" olaya müdahil oldunduğu ve Türkiye Adalet Bakanlığı'nın da devreye girdiğini kaydetti.

"BU OLAY, TÜRKİYE'DE KUVVETLER AYRILIĞI OLMADIĞINI BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ"

Medyada çıkan haberler üzerine sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yapan Akbulut, "Bu olay, Türkiye'de kuvvetler ayrılığı olmadığını bir kez daha gösterdi. Ama endişelenmeyin! Hakkımda yakalama kararı çıkartarak beni sindiremeyeceksiniz" dedi.

Kayseri doğumlu olan Akbulut, 2017 yılından beri Sol Parti Federal Milletvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun da üyesi.

Federal Meclis'te göçmen haklarıyla ilgili çalışmalarıyla bilinen Akbulut, Mayıs 2022'de PKK'nın Almanya'da faaliyet yasağının kaldırılması yönünde mecliste önerge vermişti. Almanya'da 1993'ten beri yasaklı olan PKK, 2002'den beri de Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde bulunuyor.