CiddiGazete- Uygur Türkleri, bugün sabah saatlerinde İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Çin konsolosluğu önünde eylem düzenledi. Polisin müdahale ettiği eylemde bir polis memurunun "Birazdan zorla süpüreceğiz hepinizi aşağıya... Gözaltına alacağız, sınır dışı ederiz sizi" sözleri tepkilere neden oldu.

SÜLEYMAN SOYLU ÖZÜR DİLEDİ

Tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Bugün sabah saatlerinde İstanbul'da, Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür.

Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir.

Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız.

Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz."

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ DE AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

- Bugün saat 05.00 sıralarında Sarıyer ilçemizde bulunan Çin Konsolosluğu önünde toplanan bir grup şahıs tarafından, izinsiz gösteri yapmak amacıyla yol kapatılmak istemiştir.

- İzinsiz gösteri yapmak amacıyla toplanan grubun yol kapatma girişimi güvenlik güçlerimizce önlenmiştir. Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş ve kastı aşmıştır.

- Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır. Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbir her ne kadar vazifemiz ise de kullanılan ifadeler üzüntüye sebebiyet vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar hassasiyetle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.