451 HDP’li hakkında siyasi yasak talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, HDP iddianamesine ilişkin, "451 kişi hakkında siyasi yasak istiyoruz, artı iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasını talep ettik" dedi

451 HDP’li hakkında siyasi yasak talebi

CiddiGazete- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Antalya'da düzenlenen "Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele" konulu konferansa katıldı.

Başsavcı Şahin, konferans sonunda yaptığı açıklamada, HDP'nin kapatılması ve yöneticilerine uygulanması istenen siyasi yasakla ilgili devam eden adli süreç hakkında bilgi verdi.

NTV’nin aktardığına göre, gerekli tüm delilleri toparlayıp Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderdiklerini ifade eden Şahin, "15 gün sonra değerlendirecekler ve takdiri onlar verecek. Bizler tüm kararları, dosyaları, delilleri, CD'leri, HDP'nin yetkililerinin konuşmalarını dosyaya sunduk. 843 sayfalık bir iddianamedir. 451 kişi hakkında siyasi yasak isteniyor. 69 kişi de parti üyesi olarak terör örgütü lehine konuşmaları olduğu için iddianamede yer alıyor" dedi.

İddianamede isimleri geçenleri açıklamak istemediğini söyleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin parti banka hesaplarına tedbir konulmasını talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 15:51
YORUM EKLE