Abdulkadir Selvi'den yeni fıkra!

"Erkam Yıldırım maskeleri Venezuela'ya çantasında götürdü" diyerek herkesi güldüren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan'ın "Elhamdulillah gündeme gelmedi" sözünü de açıkladı!

Abdulkadir Selvi'den yeni fıkra!

CiddiGazete- AKP'nin gaflarını temizleme görevi üstlenen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, yeni bir fıkraya imza attı.

Selvi bu kez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından tartışılan "Elhamdülillah hiç gündeme gelmedi" sözüne de açıklık getirdi!

Nato zirvesindeki görüşmeden sonra soruları cevaplayan Erdoğan, 24 Nisan'ın gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya "Hamdolsun gelmedi" diye cevap vermişti. Erdoğan'ın bu ifadesi tartışılırken, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Erdoğan ne için 'Hamdolsun' dedi" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"OLUMLU BİR ATMOSFERDE GERÇEKLEŞTİĞİNİ ANLATMAK İÇİN, 'HAMDOLSUN' DEDİ"

Selvi yazısında, Erdoğan'ın tartışılan sözleriyle ilgili şunları kaydetti:

Bir de 'hamdolsun' meselesi var. Biden görüşmesinden sonra Erdoğan’a, 1915 olaylarıyla ilgili Biden’ın soykırım açıklaması soruldu. Erdoğan, 'Hamdolsun hiç gündeme gelmedi' dedi.

Biden, 24 Nisan'daki açıklaması ile bizi üzmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede Biden'a bu konudaki tepkimizi ileteceğini söylemişti.

O nedenle bu yanıt şaşırtıcı oldu.

O andan itibaren, görüşmede sözde soykırım iddialarının gündeme gelip gelmediğini ve 'Hamdolsun!' ifadesinin neyin yanıtı olduğunu araştırdım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'e hareket ederken düzenlediği basın toplantısında, 'Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan'ı unutturacak adımları da atmış oluruz' demişti.

Biden'la görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’a, "(24 Nisan'ı unutturacak bir görüşme olmasını umuyorum) demiştiniz. Bu konu gündeme geldi mi?" diye soruldu.

Erdoğan bu soruya, "Hamdolsun" diye başlayan bir cümle ile karşılık verdi. "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" dedi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın, görüşmenin Biden'ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, "Hamdolsun" dediğini ifade ediyor. Yoksa hamdolsun 1915 olaylarını hiç gündeme getirmedi, anlamında değil."

"ERDOĞAN, BİDEN'IN 24 NİSAN'DAKİ TALİHSİZ AÇIKLAMASINI GÜNDEME GETİRMİŞ"

Selvi, 24 Nisan'ın görüşmede gündeme geldiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden'la görüşmede 24 Nisan'daki açıklamasını gündeme getirdi mi?

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden'ın 24 Nisan'daki talihsiz açıklamasını gündeme getirmiş.

Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye'yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmiş. Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermiş.

Ama iki lider 24 Nisan'daki açıklamanın gölgesinde kalmadan hatta onu aşmayı başararak iki ülke ilişkilerini verimli bir noktaya taşımayı başarmışlar.

Erdoğan onun için "Hamdolsun" demiş

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 19:39
YORUM EKLE