Adaların işgaline geç gelen tepki

Yunanistan'ın gayri askeri statüde olmasına rağmen 16 adayı silahlandırdığını söyleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Hiçbir şekilde hakkımızı çiğnetmeyiz. Bu bir tehdit değil ama iyi komşuluktan yanayız dememiz de bir zafiyet değil" dedi

Adaların işgaline geç gelen tepki

CiddiGazete- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal‘la birlikte Roketsan‘ı ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Hulusi Akar, önemli açıklamalarda bulundu.

Ege’de uluslararası anlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüde 23 adanın bulunduğunu belirten Akar, “Yunanistan, gayri askeri statüde ada olmasına rağmen bunlardan 16’sını anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılmıştır. Yunanistan’dan uluslararası hukuka, imzaladığı anlaşmalara ve iyi komşuluk ilişkilerine göre davranmasını bekliyoruz” dedi.

“BÖYLE BİR GARABETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Ege’de sorunların çözülmesi için gerekenleri yaptıklarını, kimsenin kendilerine aksini söyleyemeyeceğini vurgulayan Hulusi Akar, “Hiçbir şekilde hakkımızı çiğnetmeyiz. Bu bir tehdit değil ama iyi komşuluktan yanayız dememiz de bir zafiyet değil. Şu anda ne dünyada ne de tarihte karasuları 6 mil, hava sahası 10 mil olan bir ülke var. Böyle bir garabetle karşı karşıyayız. Bunu bir doğruymuş gibi dünya kamuoyuna tanıtmaya çalışıyorlar. Bu konudaki hakkımızı hukukumuzu savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM PASAPORTLA GİREBİLDİ

Yunanistan, AKP iktidarı döneminde işgal ettiği Ege'deki adalara önce askeri karakol, sonra kilise inşaa ederek kendi bayrağı dikti. AKP hükümetlerine bu zamana kadar yapılan uyarılara rağmen, Yunanistan'a konuyla ilgili bir tavır sergilemedi ve işgali görmezden geldi. Eski Başbakan Binali Yıldırım bile İzmir'den geçtiği Yunanistan işgali altındaki adaya pasaportla girebildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 10:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep Yanık
Recep Yanık - 1 yıl Önce

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı kendi toprağı olan ve Yunanı işgal ettiği adaya pasaportls giriyorsa bu ayıp bize yeter gitmeseydi.