Ağıralioğlu'ndan 'CHP' çıkışı

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CHP'yi HDP üzerinden eleştirirken, "AK Parti ve MHP’nin içinden koparabileceğimiz kadar kuvvet koparacağız" dedi

Ağıralioğlu'ndan 'CHP' çıkışı

CİDDİGAZETE

Millet İttifakı bileşenlerinden İYİ Parti, diğer bileşen CHP’yi HDP üzerinden eleştirdi. İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu, “CHP’nin her yaptığına ‘evet’ diyerek, savunmuyoruz. HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz. CHP, HDP ile kurumsal olarak devam edeceğim diyebilir, tercihidir ama biz bu bileşen içinde olmayız” dedi.

CHP ile İYİ Parti’nin 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde oluşturduğu Millet İttifakı’nın devam edip etmeyeceği konuşulurken, İYİ Parti’den CHP’ye yönelik eleştiriler artmaya başladı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, CHP’yi HDP’yle yakınlaşmakla eleştiren İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “Kırmızı çizgimizi muhafaza ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım İYİ Parti bizimle beraberdir gibi bir algı oluşmasın. Biz ilkelerle beraber oluruz” dedi.

MİLLET İTTİFAKINA KATOLİK NİKAHI İLE BAĞLI DEĞİLİZ

CHP ile İYİ Parti’nin iki ayrı parti olduğunu vurgulayan Ağıralioğlu, “Millet İttifakı ile bir güç birliği yaptık. Bu beraberliği millet de seçim sonuçlarıyla takdir etti. Biz de bunun omuzlarımıza yüklediği sorumluluğu taşıyoruz. Ama bu bizim Millet İttifakına Katolik nikahı ile bağlı olduğumuz anlamına gelmiyor. Biz CHP’nin her politikasını beğensek CHP’li oluruz” diye konuştu.

AK PARTİ VE MHP’NİN İÇİNDEN KOPARABİLECEĞİMİZ KADAR KUVVET KOPARACAĞIZ!

Ağıralioğlu şunları söyledi: “Biz memleketin düştüğü darboğazdan çıkması için kurulmuş bir siyasi partiyiz. Bir Türkiye vizyonu ortaya koymuşuz. Acaba Millet İttifakı ne olur? Satranç bu. Tayyip Erdoğan’ın 2023 denklemi varsa, bu denklemde Cumhur İttifakı bileşenlerinin yetmediğini görüyor olması lazım. İYİ Parti’yi ya da daha fazla kopartılacak parça varsa, bunları Millet İttifakı bünyesinden koparmak, orayı zayıflatmak isteyecektir. Biz de kendi vizyonumuz çerçevesinde bileşenleri arttıracağımız alanda İYİ Parti olarak AK Parti ve MHP’nin içinden koparabileceğimiz kadar kuvvet koparacağız. Satranç oynuyoruz”

HDP’YE KİMİ KREDİLER AÇARAK SİYASET YAPMANIZI DOĞRU BULMUYORUZ

Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı gibi olmayacağını belirten Ağıralioğlu, “Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP keskin muhalefetten sonra keskin limitsiz krediler açtığı iktidarla beraber. AK Parti-MHP beraberliğinin nasıl olması gerektiğini biz söyleyemeyiz ama biz olsak CHP’de yaptığımız gibi yaparız. CHP’nin her yaptığına ‘evet’ diyerek, savunmuyoruz. 'HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz' diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz. Sonuç olarak biz İYİ Parti olarak toptan ‘evet’ veya ‘ret’ cephesi değiliz. Bunu Meclis’teki siyasi performansımızla gösterdik. Hükümetin getirdiği ve doğru bulduğumuz pek çok kanunu destekledik. Biz iktidardan ne gelirse gelsin karşı grubu değiliz” diye konuştu.

SEÇİM BAŞARISIZLIĞINI ORGANİZE EDEN MİMAR BİZİZ

Ağıralioğlu, İYİ Parti’nin iktidar partisi ile yakınlaştığı yönündeki söylemleri de değerlendirerek, “Bunları diyecekler çünkü son seçimin aktörü biziz. İktidar grubunun 17 yılda tatmadığı bir seçim başarısızlığı vardır. O seçim başarısızlığını organize eden mimar biziz” dedi.

LEYLA GÜVEN’İN FEZLEKESİ GELSİN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILSIN

CHP’yi HDP yakınlığı noktasında eleştiren Ağıralioğlu, “CHP’nin HDP’ye doğru adımlarını görüyoruz. Biz bu konuda endişeliyiz. Bu adımları tereddütle izliyoruz. Hassasiyetlerimizin görülmesi lazım. Yakın markajda tutacağım diye kurumsal ilişkiye geçerseniz o kurumsal ilişki bizi dışarı çıkarır. Bizim meşru görmediğimiz bir sürü açıklama var. Leyla Güven’in açıklamalarının bizde hiçbir karşılığı yok. Fezlekesi gelsin dokunulmazlığı kaldırılsın. Biz ‘CHP neden bunu yapıyor?’ demiyoruz. Biz böyle yapan bir siyasi yapıyla konuşmayız diyoruz. CHP, HDP ile kurumsal olarak devam edeceğim diyebilir, tercihidir ama biz bu bileşen içinde olmayız. Kırmızı çizgimizi muhafaza ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım İYİ Parti bizimle beraberdir gibi bir algı oluşmasın. Biz ilkelerle beraber oluruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 16:33
YORUM EKLE