AKP Bahçeli'yi nasıl ikna edecek!

AKP'den gelen açıklamalar, HDP konusunda Bahçeli'nin taleplerini karşılamakta isteksiz olduğunu ortaya koydu. AKP'nin bazı milletvekillerinin dokunulmazlığını düşürerek Bahçeli'yi ikna edeceği iddia edildi

AKP Bahçeli'yi nasıl ikna edecek!

CiddiGazete- Cumhur İttifakı'nda, AKP dışındaki diğer bileşenlerin "HDP kapatılsın, milletvekilleri yargılansın" çağrıları sürüyor. Bahçeli'den gelen çağrılara AKP’den, Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın sonradan "düzeltmek" zorunda kaldığı ilk açıklaması dışında aynı düzeyde destek gelmedi.

Özkan'ın birbirinden farklı iki ayrı açıklama yapması, AKP'nin MHP'nin isteklerini tam olarak karşılama planı olmadığı yorumlarına yol açtı.

Farklı senaryoların döndüğü kulislerde, bölgedeki oy desteğini çok büyük ölçüde kaybeden AKP'nin, HDP'nin kapanması ile sonuçlanacak bir sürece sıcak bakmadığı, TBMM'deki dokunulmazlık dosyalarını da "seçerek" oylatacağı konuşuluyor. Buna göre ortaya çıkan farklı senaryolar ise şöyle:

- "Kobane olayları" nedeniyle 9 milletvekili hakkında TBMM'ye sunulan fezlekelerin Genel Kurul'a getirileceği, bu listedekilerin de tümünün dokunulmazlığının kaldırılmayacağı beklentisi dillendiriliyor. Edinilen bilgiye göre, iktidar partisi milletvekilleri, Kobane olayları sırasında parti yönetiminde yer alan bazı milletvekillerinin dokunulmazlığını düşürerek Bahçeli'ye "sus payı" verecek.

- "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" gibi ağır suçtan yargılanması ihtimali milletvekilleri arasında Fatma Kurtulan, Sezai Temelli, Serpil Kemalbay, Meral Danış Beştaş ve Hüda Kaya'nın yer aldığı ifade edildi. HDP Genel Başkan Yardımcısı Pervin Buldan'ın ise olaylar sırasında parti yöneticisi olmaması nedeniyle bu liste dışında tutulduğu kaydedildi.

- Kulislerde, Yargıtay’ın incelemesinin "evrak isteme" ile sınırlı kalıp soruşturmaya dönmeyebileceği, dönüşse bile Anayasa Mahkemesi'nden kapatma kararı çıkmayabileceği beklentisinin ağırlık kazandığı konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 22:14
YORUM EKLE